Paliwa z wyższym podatkiem VAT

Jacek Sasin pytany, czy powrót do wyższej stawki VAT nie przełoży się na wzrost cen energii i paliw, przyznał, że jest to dodatkowe obciążenie. – Rok temu podjęliśmy decyzję, aby ograniczyć stawkę podatku VAT do najniższego poziomu, ale Komisja Europejska zakwestionowała tę decyzję i musimy przywrócić poprzednie stawki. Z bólem serca to zrobimy – powiedział Sasin, dodając, że on sam będzie rozmawiać ze spółkami, aby redukowały zyski tak, by przywrócenie poprzednich stawek VAT nie było odczuwalne. – Mowa o radzie nadzorczej i walnym. To już się dzieje, spółki już teraz dzielą się nadmiarowymi zyskami poprzez rozporządzenie cenowe – powiedział.

Czytaj więcej

Co przyniesie powrót wyższego VAT? Rząd zniesie tarczę antyinflacyjną

Lotos bezpieczny?

Pytany o klauzule zabezpieczające, chroniące Rafinerię Gdańską Lotosu przed niekontrolowanym zbyciem pakietu 30 proc. akcji Saudi Aramco, wskazał, że takowe są. – Nie ma mowy o zbyciu tego pakietu Rosjanom. Mamy dwa zabezpieczenia: prawo międzynarodowe, na tyle ile ono pozwala, oraz prawo krajowe o ochronie niektórych inwestycji. Nie jest możliwe, aby Rosjanie ani spółka z nimi powiązana mogła nabyć mniejszościowy pakiet akcji. Jeśli nawet taka decyzja zapadnie, to nie będzie ona ważna bez decyzji rządu – powiedział wicepremier.

Francuzi nadal w grze

Pytany o budowę elektrowni jądrowej w Polsce powiedział, że wybudowanie także i trzeciej elektrowni jest już przesądzone. – Program jądrowy przewiduje dwie elektrownie w ramach programu rządowego. Dla drugiej nie ma jeszcze lokalizacji, ale ta powinna pojawić się jak najszybciej. Jak najbardziej, nadal przy tej drugiej lokalizacji w grze są Francuzi, a także inni potencjalni dostawcy. Jest ten ścieżka biznesowa, projekt koreański, który będzie rozwijany bez kapitałowego zaangażowania Państwa. W jego realizację będzie włączona Polska Grupa Energetyczna – wyjaśnił Sasin.

Czytaj więcej

Credit Agricole: za rok inflacja będzie już radykalnie niższa

Zamykanie kopalń wedle innego terminarza

Na koniec rozmowy przyznał, że umowa społeczna dotycząca wygaszania sektora górniczego będzie podlegać zmianom. – Kopalnie nie będą wygaszane wedle tego tempa i harmonogramu, który ustalony jest w wersji dokumentu jeszcze sprzed rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Czy będą powstawać nowe kopalnie? Na to pytanie odpowiemy po aktualizacji polityki energetycznej kraju do 2040 r., którą ministerstwo klimatu i środowiska powinno przedstawić do końca tego roku – zakończył Sasin.