Fiskus jednak sięgnie po test przedsiębiorcy

Ministerstwo Finansów chce oceniać, kto jest przedsiębiorcą, a kto nie. Dzięki danym z jednolitego pliku kontrolnego łatwo ustali, kto ile faktur wystawił w ciągu ostatniego roku czy dwóch.

Aktualizacja: 18.04.2019 13:45 Publikacja: 17.04.2019 21:00

Fiskus jednak sięgnie po test przedsiębiorcy

Foto: shutterstock

Zapowiedź wprowadzenia testu przedsiębiorcy odsiewającego prawdziwych przedsiębiorców od tych, którzy idą na samozatrudnienie, pracując dla jednego pracodawcy, przyniósł najnowszy projekt aktualizacji programu konwergencji (APK), jaki co roku rząd wysyła do Brukseli. – Test rzeczywiście jest w projekcie APK, ale to rząd zdecyduje ostatecznie, czy go wprowadzi – przekonuje nieoficjalnie źródło w Ministerstwie Finansów (MF). – Rząd ma bardzo ambitne plany wydatkowe, to jeden z pomysłów, który ma pomóc je zrealizować.

Według szacunków MF, dzięki testowi przedsiębiorcy budżet zyskałby 1,2 mld zł rocznie. W tych wyliczeniach nie ma jednak prawdopodobnie wpływów z wyższych składek na ZUS.

Test dzieli rząd

Trzymam kciuki, ale wiem, że to niewykonalne – tak pomysł wprowadzenia testu ocenił Jarosław Neneman, były wiceminister finansów. – Nawet jeśli uda się coś wymyślić, zbudować jakieś sito, to zawsze uda się też znaleźć sposoby na jego obejście. Znacznie lepiej jest tworzyć przepisy, które będą wyrównywać różnice w opodatkowaniu pracy i działalności gospodarczej – uważa Neneman.

– Dzięki danym, które dostajemy od podatników w ramach systemów JPK (jednolitego pliku kontrolnego – red.) i STIR (System Teleinformatycznej Izby Rozliczeniowej – red.), wiemy, kto ile faktur i komu wystawia. Jeśli jest to jedna faktura co miesiąc dla tej samej firmy przez rok czy dwa, to bez trudu to wyłapiemy – mówi nasz rozmówca z MF.

Jego zdaniem chodzi tu o sprawiedliwość, bo nie powinno być tak, że ta sama praca w tej samej firmie jest różnie opodatkowana i oskładkowana w zależności od rodzaju umowy. Test może też zapobiec wypychaniu pracowników na działalność gospodarczą, bo taki pracownik mniej kosztuje pracodawcę.

Z naszych informacji wynika, że test mógłby się opierać nie tylko na liczbie faktur na rzecz jednej firmy, ale też na procencie przychodów osiąganych z tego źródła. Gdyby się okazało, że przeważająca ich część pochodzi stale ze współpracy z jednym kontrahentem, test mógłby być oceniony negatywnie. – Ale jeśli ktoś prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, nie ma się czego obawiać – uspokaja nasz rozmówca z resortu finansów.

Jednak przedsiębiorcy obawiają się testu. Mówią o ograniczaniu swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Krytykują to, że urzędnik w oparciu o niejasne uznaniowe kryteria będzie decydował o tym, kto jest przedsiębiorcą, a kto nie. – Gdy urzędnik bierze się za przedsiębiorczość, nic dobrego z tego nie wynika – mówi Michał Borowski, ekspert podatkowy BCC.

Test budzi kontrowersje nawet w rządzie. Minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz w środę rano w radiu TOK FM odcięła się jednak od tego pomysłu. – Będziemy o tym rozmawiać z panią minister finansów Teresą Czerwińską – zapowiedziała.

Testowa karuzela

O pomyśle MF na test przedsiębiorcy, który ma odsiać prawdziwych przedsiębiorców od tych, którzy w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej wystawiają co miesiąc jedną fakturę na rzecz jednego pracodawcy, napisaliśmy w „Rzeczpospolitej" pod koniec marca. Opowiadał o nim wiceminister finansów Filip Świtała w czasie warsztatów podatkowych na Uczelni Łazarskiego.

– Jednym z problemów polskiego systemu podatkowego jest opodatkowanie jednoosobowych firm – mówił minister. I tłumaczył, że duża część takich firm rozlicza się z fiskusem w ramach liniowego 19-proc. PIT. Płacą też minimalne dopuszczalne składki na ubezpieczenia społeczne. Zdaniem ministra duża część z nich tylko pozornie prowadzi działalność gospodarczą.

– Pracują dla jednej firmy i wystawiają na jej rzecz jedną fakturę miesięcznie – mówił minister Świtała. – Co więcej, często mają zakaz pracy na rzecz innych firm. Nie znam prawdziwych przedsiębiorców, którzy godziliby się na zakaz konkurencji – przekonywał. Jego zdaniem prawdziwi starają się dywersyfikować ryzyko, nie wiążą sobie rąk umowami z jednym pracodawcą. – U wielu osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą tej dywersyfikacji ryzyka nie widzę – mówił.

Jego zdaniem taka działalność gospodarcza to fikcja. Chodzi w niej o to, by zapłacić mniejszy podatek i niższe składki na ZUS. Minister przekonywał, że taka postawa jest nieuczciwa wobec osób, które płacą podatki i składki od umów o pracę, a wykonują dokładnie takie same czynności, jak osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Wedle szacunków pokazanych w czasie warsztatów podatkowych działalność gospodarczą, której prawdziwość kwestionuje Ministerstwo Finansów, może prowadzić nawet 166 tys. osób. Test może oblać nawet połowa z nich. Straciłyby prawo do rozliczania się w ramach 19-proc. liniowego PIT dla przedsiębiorców, musiałyby płacić podatek tak jak zwykli pracownicy, czyli według stawek 18 i 32 proc., a do tego wyższe składki na ZUS.

Po naszym tekście na temat testu Ministerstwo Finansów zdystansowało się od pomysłu ministra Świtały. – Ta kwestia dyskutowana jest podczas standardowych analiz związanych z systemem podatkowym. Nie zapadły jednak decyzje, co do rozpoczęcia prac nad takim testem. Nie ma też żadnego projektu ani harmonogramu działań – mówił Paweł Jurek, rzecznik prasowy resortu finansów. Teraz okazuje się, że test jednak ma być.

Michał Pawlik prezes firmy faktoringowej Smeo

Rząd wprowadził wiele udogodnień dla firm małych i średnich, zawartych głównie w konstytucji biznesu, gdzie zobowiązał się, że urzędnicy będą rozstrzygać wątpliwości na korzyść przedsiębiorcy. Teraz nie ma takiej pewności. Mamy informacje, że w tzw. teście przedsiębiorcy ma być badana zależność ekonomiczna i organizacyjna, czyli wypadki, gdy jeden klient lub odbiorca usługi odpowiada za przynajmniej 75 proc. dochodu lub to klient decyduje o działaniach przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność, np. o jego godzinach pracy. Tymczasem choćby w branży budowlanej pracujący na dużej budowie podwykonawca w ciągu roku uzyskuje dochód głównie z tego kontraktu. Podobnie jest przy dużych projektach IT.

Zapowiedź wprowadzenia testu przedsiębiorcy odsiewającego prawdziwych przedsiębiorców od tych, którzy idą na samozatrudnienie, pracując dla jednego pracodawcy, przyniósł najnowszy projekt aktualizacji programu konwergencji (APK), jaki co roku rząd wysyła do Brukseli. – Test rzeczywiście jest w projekcie APK, ale to rząd zdecyduje ostatecznie, czy go wprowadzi – przekonuje nieoficjalnie źródło w Ministerstwie Finansów (MF). – Rząd ma bardzo ambitne plany wydatkowe, to jeden z pomysłów, który ma pomóc je zrealizować.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budżet i podatki
Ponad 24 mld zł dziury w budżecie po I kwartale. VAT w górę, PIT dołuje
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Budżet i podatki
Francja wydaje ciągle za dużo z budżetu
Budżet i podatki
Minister finansów: Budżet wygląda całkiem dobrze
Budżet i podatki
Polacy zmienili nastawienie do podatków. Zawinił Polski Ład
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Budżet i podatki
Unijne rygory fiskalne zablokują inwestycje