Podkreśla przy tym, że w 2013 r. na blisko 100 tys. kontroli podatkowych 1/3 była trafna pod kątem ograniczania unikania opodatkowania. Wykryto w tych firmach i u tych podatników zaległości przekraczające tysiąc złotych. Rok później przeprowadzono 77,5 tys. kontroli podatkowych, z czego 33,5 tys. to były kontrole trafne – oznacza to już ponad 43 proc. skuteczności) Tym samym w minionym roku nastąpił 22 proc. spadek liczby przeprowadzonych kontroli i ingerencji w legalną działalność gospodarczą przy 15 proc. wzroście liczby kontroli trafnych w ograniczaniu szarej strefy.
Jacek Kapica, wiceminister finansów skomentował te wyniki tłumacząc, że ministerstwu zależy, aby tak jak w przypadku kontroli celnych czy skarbowych, także działania administracji podatkowej były skuteczne w 70-80 proc. Do tego celu zmierzamy, zmniejszając liczbę kontroli i kierując je na podatników, którzy unikają rzetelnego rozliczania się z fiskusem. Chcemy ukierunkować nasz aparat na tych, którzy z premedytacją nie płacą podatków, a nie tych, którzy pomylili się w rozliczeniu. Plany kontroli na ten rok przewidują znaczące ograniczenie ogólnej liczby kontroli i jednoczesny wzrost liczby kontroli trafnych.
Sukcesywne zmniejszanie liczby kontroli to model, który został wprowadzony i funkcjonuje w Służbie Celnej od kilku lat. W 2009 r. przeprowadzono blisko 273 tys. kontroli celnych przy skuteczności 61 proc., natomiast w 2013 r. przeprowadzono około 150 tys. kontroli celnych przy skuteczności 80 proc. Strategia ta została zauważona i jest doceniana przez podmioty prowadzące legalną działalność gospodarczą.
Również kontrole prowadzone przez urzędy kontroli skarbowej są coraz bardziej skuteczne. Działania tych urzędów, bez zwiększania liczby kontroli, przyniosły wykrycia nieprawidłowości na kwotę blisko 4 mld zł większą niż w 2013 r.
Wdrażanie planu kontroli dla administracji podatkowej przy założeniu mniejszej ingerencji wobec rzetelnych podatników to obecnie priorytet Ministerstwa Finansów.