Kierunki zmian w funkcjonowaniu fiskusa

Minister finansów Mateusz Szczurek zaprosił przedsiębiorców do dyskusji na temat działalności fiskusa. W poniedziałek spotka się z organizacjami pracodawców i ekonomistami.

Aktualizacja: 07.03.2015 16:00 Publikacja: 07.03.2015 07:58

Minister finansów Mateusz Szczurek

Minister finansów Mateusz Szczurek

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Optymalne wsparcie i ochrona uczciwych podatników, szybka i wiarygodna informacja podatkowa, nowy model kontroli podatkowej i aktywniejsze zwalczanie oszustw - takie tematy mają być poruszane podczas poniedziałkowego spotkania w Ministerstwie Finansów z szefami największych organizacji zrzeszających przedsiębiorców w Polsce. Odbędzie się ono w godz. 11-13 i ma być transmitowane on-line.

Jak planuje resort finansów, podczas spotkania przedstawione zostaną planowane kierunki zmian w funkcjonowaniu administracji podatkowej - m.in. nowy system obsługi i wsparcia podatników, utworzenie centrów obsługi, powołanie asystentów podatnika (wsparcie osób rozpoczynających działalność gospodarczą w ciągu pierwszych 18 miesięcy od jej zarejestrowania), zmiany w wyspecjalizowanych urzędach skarbowych oraz nowe podejście do kontroli podatkowej, jej przebiegu i standardów.

Dyskusja skupi się zapewne na "nowym podejściu do kontroli podatkowej". Zdaniem resortu finansów, aż spraw podejmowanych przez urzędy skarbowe ma być mniej, ale z nich 70-80 proc. ma zakończyć się wykryciem nieprawidłowości powyżej 1 tys. zł. Dotychczas efektywność takich kontroli podatkowych wynosi ok. 43 proc. (w 2014 r., w 2013 r. - 29 proc.). – Zależy nam, aby tak jak w przypadku kontroli celnych czy skarbowych, także działania administracji podatkowej były skuteczne w 70-80 proc. – podkreślał w komunikacie wiceminister finansów Jacek Kapica. Tak wysoka skuteczność jest możliwa, ponieważ firmy do kontroli typowane są na podstawie analizy ryzyka.

Zdaniem jednak ekspertów takie podejście może skończyć się tylko źle dla podatników. - Rozumiem, że można przeprowadzać kontrole bardziej ukierunkowane, nie mam nic przeciwko temu - mówi Ryszard Petru, przewodniczący Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich, który weźmie udział w spotkaniu. - Ale niedopuszczalne jest, by z góry nakazywać urzędnikom, że 80 proc. sprawdzanych firm to oszuści. A co jeśli będzie ich 50 na 100 sprawdzanych? Jestem pewien, że aparat zrobi wszystko, by dobić do tych 80 proc. Nawet jeśli 79 wśród kontrolowanych to oszuści, a jeden zostanie "skazany" niesłusznie, to powód by protestować - wyjaśnia Petru.

Oprócz Petru, udział w spotkaniu potwierdzili - jak informuje MF - prof. Andrzej Blikle - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych czy Andrzej Sadowski – Prezydent Centrum im. A. Smitha. Zaproszenie otrzymali też Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club, Krajowa Izba Gospodarcza, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Gospodarzami dyskusji pt. „Kierunki reformy administracji podatkowej, a ochrona legalnej działalności gospodarczej", będą minister finansów Mateusz Szczurek, a także wiceminister Jacek Kapica i wiceminister Janusz Ciechoń.

Resort uważa, że będzie pierwszym krokiem do stworzenia platformy umożliwiającej merytoryczną dyskusję z liderami wiodących organizacji zrzeszających przedsiębiorców na tematy dotyczące relacji z administracją podatkową.

Budżet i podatki
Tania ropa topi budżet Kremla. Zaczyna brakować pieniędzy na wojnę
Budżet i podatki
EKG. Zbliża się poważna dyskusja nad nowym budżetem UE. „Krew się będzie lała”
Materiał Partnera
Sztuczna inteligencja pomaga w pracy działom podatkowo-finansowym
Budżet i podatki
Deficyt finansów publicznych to 6,6 proc. PKB w 2024 r. GUS potwierdził dane
Budżet i podatki
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem