Zrezygnował prezes Textilmarketu

Marcin Gregorowicz nie jest już szefem giełdowej spółki Textilmarket. O jego rezygnacji poinformowali w komunikacie przed sesją wiceprezesi handlowej spółki.

Aktualizacja: 16.10.2018 13:44 Publikacja: 16.10.2018 13:41

Zrezygnował prezes Textilmarketu

Foto: materiały prasowe

Marcin Gregorowicz kierował siecią dyskontów z odzieżą i artykułami małego AGD - Textilmarketem (TXM) - od 14 września ubiegłego roku, a więc 13 miesięcy. Wcześniej szefował sieci sklepów z dywanami Komfort. W opublikowanym dziś rano przez spółkę komunikacie podano, że zarząd TXM otrzymał jego rezygnację z funkcji w poniedziałek 15 października i również ze skutkiem na ten dzień. Gregorowicz miał motywować decyzję względami osobistymi.

Nie podano natomiast, jak to często ma miejsce w takich sytuacjach, czy rada nadzorcza przyjęła rezygnację, czy nie. P.o. prezesa TXM – drugi raz w ostatnich latach – został Bogusz Kruszyński, prezes Redanu.

- Do czasu wyboru nowej osoby na stanowisko prezesa zarządu TXM, rada nadzorcza czasowo delegowała mnie do zarządu TXM. Wszystkie zapoczątkowane procesy, w tym przede wszystkim wdrażany program naprawczy, będą oczywiście w tym okresie kontynuowane – brzmi komentarz Kruszyńskiego przesłany przez służby PR.

Rada nadzorcza, w skład której wchodzą przedstawiciele głównych akcjonariuszy, w tym Redanu, powołała go na to stanowisko szukając sposobu na wyjście TXM z kryzysu finansowego i wizerunkowego zarazem. TXM zadebiutował na GPW na przełomie 2016 i 2017 roku. Niedługo potem zaczął przyznawać się do problemów z zaopatrzeniem sklepów, tłumacząc je błędami we wdrożeniu centralnego systemu teleinformatycznego łączącego magazyn ze sklepami.

Zarząd pod kierunkiem Gregorowicza przyznawał w ostatnich miesiącach, że firma ma problemy z regulowaniem płatności, a asortyment sklepów pozostawia wiele do życzenia. Szukany sposobu na jego poprawę i optymalnego sposobu promowania.

Ostatnio TXM pozyskał 32 mln zł od akcjonariuszy. Pieniądze te miały posłużyć na stopniowe regulowanie zobowiązań. Gregorowicz, który omawiając wyniki półrocza ujawnił, że gros towarów TXM nabywał w Wólce Kosowskiej, prowadził rozmowy z dostawcami w sprawie rozliczeń, a jednocześnie zapowiadał też uniezależnienie TXM od pośredników handlowych, sprowadzających towary do Polski z Azji. Jak na razie nie udało nam się z nim skontaktować.

W ostatnich dniach w radzie nadzorczej TXM doszło do przetasowań. Zrezygnował z zasiadania w niej Sławomir Lachowski, b. prezes mBanku, znany z inwestycji w nowe technologie. Concordia 21, jeden z głównych akcjonariuszy TXM skorzystała ze swoich uprawnień i powołała do rady Zenona Dąbrowskiego, od czerwca dyrektora inwestycyjnego i CFO w Concordii oraz Janusza Lella, b. prezesa Castoramy w Polsce, ostatnio członka rady nadzorczej firmy meblowej Black Red White, a odwołano Grzegorza Dobkowskiego.

Kurs akcji TXM dziś nie zareagował na decyzję prezesa w istotny sposób. W chwili przygotowywania tego tekstu akcja kosztuje 58 groszy, o 1,7 proc. mniej niż w poniedziałek.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne