Portal MojePPK.pl to oficjalne źródło informacji o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Przygotował go Polski Fundusz Rozwoju, który odpowiada za wdrożenie tego programu. Na portalu są informacje o PPK przydatne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców oraz instytucji, które mogą oferować PPK i zarządzać gromadzonymi w nich pieniędzmi. W osobnej zakładce jest też kalkulator PPK.
- Słuchaliśmy tego co mówi do nas rynek, co mówią ludzie. Mamy doświadczenie z OFE, które reklamowano jako cudowny sposób na spędzenie pogodnej starości pod palmami. Nie chcemy takiego obrazu powielać. Dlatego udostępniliśmy kalkulator, dzięki któremu każdy może sam policzyć czy i ile oszczędzi dzięki PPK – mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR.
Jak działa kalkulator
Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej kalkulatorowi. Na stronie portalu MojePPK.pl dostępna jest już druga, rozbudowana, jego wersja. Kalkulator jest oczywiście anonimowy. Na początku pyta o wiek osoby przystępującej do PPK i jej miesięczne wynagrodzenie brutto. Zakłada, że podstawowa miesięczna wpłata pracownika do PPK to 2 proc. jego miesięcznego wynagrodzenia brutto, a pracodawca dokłada do tego 1,5 proc. wynagrodzenia. Jeśli faktyczne składki są wyższe można to uwzględnić w wyliczeniu. Maksymalna wpłata po stronie pracownika to 4 proc. jego pensji brutto. Tyle samo może maksymalnie dołożyć mu pracodawca.
Dalej kalkulator pyta o wiek, w którym pracownik będzie chciał wypłacić z PPK swoje oszczędności. Przyjmuje, że będzie to 60 lat, to minimalna granica narzucona przepisami. Można ją podnieść. W następnym kroku jest pytanie o formę wypłaty zgromadzonego kapitału. Można go wypłacić jednorazowo, ale też część wziąć do ręki od razu, a resztę rozłożyć na raty, albo też całość rozłożyć na raty. W zależności od wyboru formy wypłaty kalkulator wyliczy nam kwotę zgromadzonego w PPK kapitału i wysokość wypłat (jednorazowej, częściowej i ewentualnie płatnych co miesiąc rat). Od tego jaką formę wypłaty swoich oszczędności wybierze pracownik zależy to ile pieniędzy będzie otrzymywał z PPK. Do wyboru jest kilka strategii wypłat. Można więc jednorazowo wypłacić z PPK 25 proc. zgromadzonego kapitału, resztę zaś rozłożyć na 10 lat. To najszybszy metoda wypłaty, przy której unika się podatku Belki od zgromadzonych oszczędności.
Inna możliwość to jednorazowa wypłata 25 proc. oszczędności przy rozłożeniu pozostałej kwoty nie na 10, lecz na 20, 30 czy 40 lat. Tu także przy wypłacie pieniędzy nie ma podatku Belki. W takim wariancie kapitał zgromadzony w PPK będzie stanowił coś na kształt renty dożywotniej. Co ważne kapitał oczekujący na wypłatę ratalną będzie oprocentowany i będzie cały czas pracował. Są też inne możliwości wypłat. Można więc całość rozłożyć na raty. Na 10, 15, 20 czy 30 lat. Albo całość wypłacić od razu. W tym ostatnim przypadku nie unikniemy jednak podatku Belki.