16 stycznia ogłoszono wyniki rozpisanego w ubiegłym roku przez Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w Tarnowie konkursu ekologicznego „Polska wolna od azbestu”. Drugie miejsce w tej rywalizacji przypadło gminie Pruszcz. Nagrodę – 20 tys. złotych – gmina przeznaczy na usuwanie azbestu z budynków użyteczności publicznej.
Plan wyeliminowania z terenu Pruszcza (woj. kujawsko-pomorskie) szkodliwego dla zdrowia materiału władze gminy ustaliły w 2002 roku. Niespełna trzy lata później w Małociechowie, obok zakładu utylizacji odpadów komunalnych, otwarto składowisko odpadów niebezpiecznych zawierających azbest. Zarządza nim firma, która składuje tu eternit przywożony z całej Polski. Od 2006 roku trafiają tu także zdemontowane z budynków w Pruszczu, Serocku i innych miejscowościach płyty eternitowe. Zarządca składowiska zakłada jego eksploatację przez kilka najbliższych lat, bo na utylizację czeka jeszcze kilka tysięcy ton azbestu z terenu samej gminy Pruszcz.
Inwentaryzacja sprzed dwóch lat wykazała, że na terenie gminy liczącej 24 wsie i trzy osady oraz niespełna 10 tys. mieszkańców, znajduje się 7 tys. ton azbestu. Statystycznie na jednego mieszkańca przypada tu więc 700 kg owego bardzo szkodliwego materiału. Znajduje się on głównie na dachach prywatnych domów, budynków gospodarskich i obiektów użyteczności publicznej.
W 2006 roku Franciszek Koszowski, wójt Pruszcza, wystąpił z inicjatywą udzielenia mieszkańcom gminy dotacji po 1500 zł na wymianę pokryć dachowych zawierających azbest. Projekt poparła rada gminy, a zarządca składowiska zobowiązał się przyjmować za symboliczną złotówkę zdemontowany na terenie gminy eternit. – Dzięki tej dotacji mieszkańcy szybciej decydują się na wymianę pokrycia dachu. Środki na wypłacanie dotacji pochodzą z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W 2006 r. dofinansowanie otrzymało pięć osób, w 2007 roku trafiły do nas wnioski z 11 gospodarstw. Pieniądze wypłacamy w miarę możliwości, część dotacji zostanie udzielona w tym roku – mówi Marcin Pyda, podinspektor ds. funduszy unijnych i promocji Urzędu Gminy w Pruszczu.
Dziś więc „azbestowe” statystyki w gminie szybko się poprawiają. Do wymiany dachów mieszkańców zachęca też przykład władz gminy – eternit zdjęto już z budynków szkoły podstawowej, biblioteki publicznej, świetlicy szkolnej i przedszkola samorządowego w Pruszczu, a także świetlicy wiejskiej w Łowiniu. W następnych latach planowana jest sukcesywna wymiana dachów na kolejnych obiektach, jak choćby przedszkola w Serocku i świetlic wiejskich.