British Petroleum przystał na najważniejsze z żądań rosyjskich udziałowców (tzw. grupy AlfaAccessRenova), czyli odwołanie Roberta Dudleya, obecnego szefa spółki.
Spór rosyjskich udziałowców z Dudleyem dotyczył m.in. stylu zarządzania i kierunku rozwoju spółki. O ile Dudley chciał się skoncentrować przede wszystkim na rosyjskim rynku, Rosjanie opowiadali się za jej globalną ekspansją. Jego następcą ma być osoba niezależna, mówiąca po rosyjsku i mająca doświadczenie na rosyjskim rynku.
Udziałowcy spółki - rosyjscy miliarderzy naftowi: Michaił Fridman, Wiktor Vekselberg. German Khan oraz Len Blavatnik otrzymają większe uprawnienia w kształtowaniu strategii operacji TNK-BP na terenie Rosji. Zarząd i operacje TNK-BP zostaną zrestrukturyzowane. Do zarządu wejdzie trzech niezależnych dyrektorów i po czterech przedstawicieli BP i AAR.
Kolejny punkt porozumienia dopuszcza opcję wprowadzenia do międzynarodowego obrotu giełdowego do 20 proc. udziałów spółki, choć będzie to wymagało zgody władz rosyjskich.
Wielomiesięczny spór między zarządem BP a rosyjskimi miliarderami był bacznie obserwowany przez wszystkich graczy na rynku naftowym. W konflikt angażowały się również władze w Moskwie i rosyjskie służby specjalne.