Obecną sytuację całej branży kształtuje szereg czynników zewnętrznych. Do głównych należą wysokie ceny ropy naftowej, które w ciągu ostatniego roku przekraczały już 140 dol. za baryłkę, czyli nieporównywalnie więcej, niż prognozowała większość ekspertów przed rokiem. Na dodatek prywatyzacja państwowych przedsiębiorstw jest wstrzymywana przez coraz bardziej dostrzegalne w regionie zjawisko patriotyzmu gospodarczego.
Wpływ na sytuację wywiera także system opłat za emisję CO2, który gwałtownie zmienia warunki konkurencyjności, jak również kryzys na rynku kredytów hipotecznych. Nie sposób wreszcie nie zauważyć długiego cienia rzucanego przez coraz bardziej pewną siebie Rosję, która pośrednio wykorzystuje pozostające pod kontrolą państwową (lub tylko powiązane z rządem) wielkie przedsiębiorstwa energetyczne oraz inwestycje infrastrukturalne w celu odbudowy (lub budowy) wpływów politycznych.Z drugiej strony spośród wewnętrznych czynników mających wpływ na transformację sektora wyróżniają się: starannie planowane przez liderów rynku strategie fuzji i przejęć, rozwój integracji pionowej (dotyczący zarówno sektora wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej, jak i wydobycia i rafinacji ropy naftowej), determinacja w zwiększaniu dywersyfikacji źródeł dostaw i coraz większe znaczenie bezpieczeństwa energetycznego, oraz intensywny rozwój licznych projektów green field uzupełniających tradycyjne fuzje i przejęcia jako ścieżkę rozwoju firm. Te czynniki zwiększyły dystans pomiędzy regionalnymi liderami a ich mniejszymi konkurentami.
Wiodące firmy są zwykle całkowicie lub częściowo sprywatyzowane, w większości notowane na giełdach, podczas gdy ich słabsi rywale, mając stosunkowo duże aktywa, często osiągają niewielki zysk, są nieefektywni, niezrestrukturyzowani, bez dobrze określonej strategii rozwoju i w efekcie pozostają łatwym celem przejęć.
[srodtytul]Silni liderzy[/srodtytul]
Nie jest trudno zidentyfikować liderów środkowoeuropejskiego sektora energii i surowców: są wśród nich bez wątpienia czeski gigant energetyczny CEZ, węgierskie przedsiębiorstwo naftowe MOL i polski koncern naftowy i petrochemiczny PKN Orlen.