– To właśnie węgiel powoduje, że Polska może stać się bardzo konkurencyjnym producentem energii – powiedział podczas panelu „Czysta energia z węgla?” Filip Thon, prezes niemieckiego koncernu energetycznego RWE w Polsce. Tyle że ta energia na razie jest wytwarzana mało efektywnymi metodami.
Na razie średnia efektywność takiej produkcji sięga 30 – 35 proc. maksymalnej energii, którą można by uzyskać z tego surowca. Teraz RWE buduje w Polsce, kosztem 1,5 mld euro, elektrownię, w której ta efektywność wyniesie 46 proc.
Czysta energia z węgla, której produkcja wymaga m.in. składowania i wychwytywania dwutlenku węgla, musi być przede wszystkim konkurencyjna cenowo i bezpieczna. Zdaniem ekspertów biorących udział w panelu spełnienie tych trzech warunków jest jednak bardzo trudne, bo staje się ona przez to bardzo droga.
Czystym źródłem energii są źródła odnawialne. Jednak na razie farmy wiatrowe w Polsce wytwarzają jedynie 300 MW rocznie. Obecnie koncern RWE, kosztem miliarda euro, buduje kolejne „wiatraki”, które będą w stanie wyprodukować 280 MW rocznie.
Problem produkowania czystej energii inaczej rozwiązują Ukraińcy. Jak powiedział rektor ukraińskiego Państwowego Uniwersytetu Górniczego Giennadij Piwniak, chociaż w tym kraju występują surowce reprezentujące całą tablicę Mendelejewa, to jednak zdecydowano o powrocie do energii nuklearnej.