Nad Polfą Tarchomin, najsłabszą finansowo spółką holdingu, znów zbierają się ciemne chmury. Kredytujący ją bank Pekao SA wypowiedział Polfie linię kredytową na 40 mln zł. Trwają negocjacje w sprawie podpisania nowej umowy. Oczekiwania banku – jak wyraził się wczoraj prezes PHF Henryk Woźniak – są „dość drastyczne”. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że właściciel Pekao SA – włoski UniCredit – sam znalazł się w tarapatach na skutek załamania na rynkach finansowych.
Członek rady nadzorczej PHF z ramienia załogi Andrzej Krysiak jest jednak optymistą: – Rok temu, gdy wygasała umowa i spółce groziła utrata płynności, ówczesny zarząd PHF sam dążył do jej wypowiedzenia, teraz po obu stronach przynajmniej jest chęć negocjacji.
Tarchomin czeka też na obiecane 20 mln zł pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu. To krótkoterminowa pomoc publiczna (udzielana na pół roku) na ratowanie firmy. Ma sfinansować m.in. program dobrowolnych odejść. – W poniedziałek wniosek o pomoc dla Polfy zatwierdził UOKiK, teraz musi go zaaprobować Komisja Europejska – mówi „Rz” Roma Sarzyńska, rzecznik ARP. Jest szansa, że pieniądze wpłyną do spółki w grudniu.
Polfa Tarchomin ma być pierwszą spółką PHF, która trafi w prywatne ręce. Decyzja o sprzedaży spółek zapadła blisko rok temu. W tym czasie zarząd PHF przyjął harmonogram i rozpisał przetargi na doradcę prawnego i prywatyzacyjnego tylko w Polfie Tarchomin. Harmonogram miejscami może wydawać się mało realistyczny: np. zatwierdzenie strategii prywatyzacyjnej Tarchomina ma nastąpić 22 grudnia 2008 r., czyli dwa dni przed świętami, a przyjęcie wyceny – 29 grudnia. Na negocjacje pakietu socjalnego z załogą spółki założono dwa dni.
Odpowiedzialny za farmację wiceminister skarbu Jan Bury powiedział wczoraj, że Polfami wciąż interesują się inwestorzy. – Dostaliśmy cztery – pięć zapytań na piśmie zarówno od firm polskich, jak i zagranicznych. Wśród potencjalnych chętnych są m.in. Adamed i firmy amerykańskie.Dziś NIK, która skierowała już kilka wniosków do prokuratury w związku z zaniechaniami w prywatyzacji Polf, i MSP powtarzają, że błędna była zarówno decyzja o utworzeniu PHF, jak i późniejsza realizacja tej koncepcji.