To sposób na złagodzenie skutków niedoboru paliwa spowodowanego wstrzymaniem rosyjskich dostaw.
Komisja Europejska poinformowała po zakończeniu spotkania tzw. grupy koordynatorów ds. gazu, że to jeden z rozważanych środków w odpowiedzi na „bezprecedensowy” kryzys energetyczny, który nastąpił wraz z przerwaniem dostaw rosyjskiego gazu do UE przez Ukrainę. Nad listą możliwych działań mają w poniedziałek dyskutować w Brukseli ministrowie ds. energii krajów członkowskich.
Inny rozważany krok to zwiększone wykorzystanie zgromadzonych w krajach UE rezerw i dzielenie się zapasami. Taki mechanizm istnieje obecnie między Austrią i Słowenią oraz Węgrami i Serbią. Ponadto Czechy udostępniają swoje rezerwy gazu znajdujące się na terytorium Słowacji temu krajowi, gdzie odcięcie rosyjskich dostaw doprowadziło do ogłoszenia stanu wyjątkowego w gospodarce. Wśród dalszych propozycji ekspertów „27” jest większe wykorzystanie dostaw gazu skroplonego LNG. Problemem jest jednak to, że terminale LNG nie są połączone gazociągami.
Kolejny środek możliwy do zastosowania to próba przestawienia się z gazu na inne paliwa, takie jak np. olej opałowy albo węgiel.