Według prognoz Word Energy Outlook w Chinach w 2030 roku popyt na węgiel kamienny będzie wynosił prawie 4 mld ton wobec 1 mld ton w roku. Ponadto wbrew pozorom węgiel kamienny jest jednym z głównych i najtańszych źródeł energii na świecie. Koszt wytworzenia megawatogodziny z węgla kamiennego wynosi około 55 dol., natomiast przy użyciu energii jądrowej niemal 80 dol.
Jeszcze większe są koszty uzyskania energii ze źródeł alternatywnych, na przykład z energii wiatrowej jest to ponad 110 dol. za megawatogodzinę.
Z tych powodów generalnie nie ma spowolnienia inwestycji w przemyśle wydobywczym, a – co za tym idzie – w produkcji maszyn i usługach górniczych. Oczywiście są rynki, gdzie z powodu kryzysu finansowego inwestycje zostały wstrzymane. Taką sytuację mieliśmy w Rosji i na Ukrainie, gdzie nastąpiła w pewnym sensie zapaść, ale już powoli w Rosji przygotowywane są przetargi na dostawę maszyn i urządzeń górniczych oraz wznawiane są roboty górnicze.
Na pozostałych światowych rynkach wydobywczych inwestycje są realizowane na bieżąco, niektóre są przesuwane, a czasami ich realizacja jest przyspieszana.
Tam, gdzie obecna jest Grupa Kopex – Australia, Chiny, RPA, Ameryka Południowa – ogłaszane są nowe przetargi i zdecydowanie tempo inwestycji nie zostało wyhamowane.