Również od poniedziałku otwarte mają być galerie handlowe. Z ograniczeniami: jeden klient na 15 mkw. Otwarte zostaną także niektóre instytucje kultury, m.in. muzea, galerie sztuki i biblioteki. Możliwe będą zabiegi rehabilitacyjne.
Od 6 maja otwarte będą żłobki i przedszkola dla małych grup dzieci. Ostateczne decyzje w tej sprawie mają jednak podejmować samorządy po konsultacjach ze służbami sanitarnymi.
Kolejne etapy restartu gospodarki mają być ogłaszane co dwa tygodnie. Premier nie podał konkretnych dat (mogą się zmieniać w zależności od tego, jak będzie się rozwijać sytuacja epidemiologiczna). – Możliwe będzie przyspieszenie znoszenia niektórych obostrzeń, ale być może czasem będziemy się musieli cofnąć o krok – mówił.
Zapowiedział, że w najbliższym czasie otwarte mają być orliki i boiska szkolne. Kwestią dni jest też uruchomienie wypożyczalni rowerów miejskich. Te będą odkażane przez służby miejskie, ale premier radził, by każdy ich użytkownik robił to też na własną rękę.
Na horyzoncie widać już trzeci etap restartu. Obejmie on umożliwienie działalności stacjonarnej restauracji i kawiarni (z ograniczeniami), zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, a także prowadzenie lekcji w klasach 1–3, z ograniczoną liczbą dzieci w salach. Dłużej na otwarcie poczekają kina, teatry, salony masażu i kluby fitness. To czwarty etap programu odmrażania.
– Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale ani o centymetr nie cofamy obostrzeń. Z domu wychodzimy do pracy, po zakupy i w ważnych sprawach życiowych – tłumaczył premier. Nadal obowiązuje zachowanie dystansu 2 m oraz noszenie maseczek.