Rząd przyjął wczoraj projekt zmian prawa regulujący na nowo zasady rozpatrywania przez Komisję Nadzoru Finansowego wniosków dotyczących nabycia akcji instytucji finansowych.
W przypadku transakcji dotyczących banków, ubezpieczycieli, domów maklerskich i TFI to właśnie KNF ma decydujący głos i może zablokować fuzję, kiedy zmiany w akcjonariacie jej zdaniem zagrażają stabilności danej instytucji.
[wyimek][srodtytul]66 proc.[/srodtytul] przekroczenie tego progu w akcjonariacie nie będzie już wymagało akceptacji KNF[/wyimek]
Zgodnie z wytycznymi dyrektyw unijnych, KNF nie będzie już wydawała opinii przy przekraczaniu 66 i 75 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Głos komisji pozostanie natomiast decydujący przy progach: 10, 20, jedna trzecia i 50 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.
W projekcie określono zakres informacji, które powinien przedstawić podmiot składający zawiadomienie do komisji. Nowe przepisy nakazują ujawnienie wszystkich zależności kapitałowych przyszłego współwłaściciela polskiego banku lub innej instytucji finansowej. Zakładają również, że nabywający musi przedstawić kompletną dokumentację dotyczącą swojej kondycji finansowej – i to w języku polskim. Sprecyzowano ponadto szczegółowe kryteria oceny ostrożnościowej inwestora, których spełnianie podlega badaniu KNF w toku prowadzonego postępowania.