Rząd ogłosił właśnie kolejny etap otwierania gospodarki, teraz mogą zostać otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Oczywiście muszą zachować rygorystyczne zasady bezpieczeństwa i higieny.

Będzie obowiązywał nakaz noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (bezwzględny u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to będzie pozwalał). Zalecane jest też używanie ręczników jednorazowych. Stanowiska kosmetyczne lub fryzjerskie muszą być oddalone od siebie o co najmniej 2 m.

U fryzjerów i w salonach kosmetycznych będzie też obowiązywał zakaz używania, ale też wyjmowania telefonów komórkowych.

Zapisy będą możliwe tylko zdalnie. Do tego nie będzie można czekać na usługę w poczekalni salonu fryzjerskiego czy gabinetu kosmetycznego.

To decyzja oczekiwana przez sektor, przedłużające się przestoje oznaczały dla firm coraz większe problemy. 37 proc. ma rezerwy pozwalające przetrwać im jeszcze miesiąc, a 28 proc. już właściwie takowych nie posiada – wynika z badania przeprowadzonego wśród kilkuset salonów przez firmę Polwell prowadzącą sieć sklepów i hurtowni fryzjerskich.

Ruszyć ma także gastronomia. Wbrew wcześniejszym spekulacjom otwarte będą także same lokale, a nie tylko ogródki restauracyjne. Będzie obowiązywał limit osób w lokalu, na 1 osobę muszą przypadać 4 mkw. powierzchni.

Restauracja będzie musiała przeprowadzać dezynfekcję stolika po każdym kliencie, a same stoliki muszą być od siebie oddalone o 2 metry. Blaty będą mogły być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika.

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

Goście siedzący przy osobnych stolikach będą musieli być oddaleni od siebie o 1,5 m.

Przy jednym stoliku będzie mogła przebywać rodzina lub osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym. W innym przypadku przy stoliku powinny siedzieć pojedyncze osoby, chyba, że odległości między nimi wynoszą min 1,5 m i nie siedzą oni naprzeciw siebie. Wyjątkiem są stoliki, w których zamontowano przegrody, np. z pleksi, pomiędzy osobami.

Kucharze i kelnerzy będą musieli nosić rękawiczki i maseczki. Goście restauracji będą mogli zdjąć maseczki dopiero, gdy usiądą już przy stoliku.

Uruchomienie restauracji z pewnością przyda się branży, której niespłacone na czas zadłużenie w marcu 2020 r. wynosiło według danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor ponad 86 mln zł. Dobrze wpłynie też na samopoczucie i wygląd milionów Polaków, którzy tęsknią za fryzjerami i kosmetyczkami bardziej niż za wyjazdem, zakupami, kinem, restauracją czy siłownią – pokazuje badanie IBRIS dla "Rzeczpospolitej", o którego wynikach pisaliśmy dwa dni temu.