Kto może kupić Playa? Wchłonięciem mniejszego konkurenta zainteresowany jest zarówno Centertel, jak i Polkomtel. – Przeanalizujemy sens takiego przejęcia, gdy pojawi się taka możliwość – powiedział ”Rz” prezes Polkomtelu Jarosław Bauc. Ale nie wykluczył też innych przejęć.
– To, co się stanie z polskim rynkiem sieci komórkowych, będzie zależało w dużej mierze od tego, co się stanie z Playem (sieć kontrolowana przez islandzki fundusz Novator i wehikuł Tollerton z greckim kapitałem – red.), który do tej pory był motorem zmian w tej branży. Coraz więcej mówi się o tym, że przejęciem tego operatora jest zainteresowany Centertel. Po ewentualnej transakcji może się zmienić zarówno otoczenie konkurencyjne, jak i kształt rynku – uważa Jakub Viscardi, analityk DM IDMSA.
O tym, że Play może zostać kupiony raczej przez Polkomtela, przekonany jest Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK. Zwłaszcza że operatora stać na taką transakcję.
– Upraszczając, można przyjąć, że Polkomtela stać na przejęcia o wartości 2 – 3-krotności EBITDA, która w 2009 roku wyniosła 2,8 mld zł. To znaczy, że stać go właściwie na każde przejęcie – mówi Waldemar Stachowiak, analityk Ipopema Securities.
Potencjalnych celów jest jednak kilka. Zdaniem Stachowiaka spółce Bauca najbliżej jest do Hawe, grupy budującej sieć światłowodową, wycenianej na 352 mln zł. Z naszych informacji wynika, że na razie Plus może zostać kapitałowym partnerem Hawe w nowej spółce. Przyglądał się też posiadającemu sieć szkieletową Exatelowi (wchodzącemu w skład grupy PGE).