To duży cios dla największego na świecie producenta jogurtów, ale Francuzi kwestionują opinię EFSA i podkreślają, że nie dotyczy ona obecnych reklam tego produktu, ani jego sprzedaży. To jeden z bestellerów Danone'a. Francuzi przedstawią w ciągu 30 dni argumenty mające poprzeć ich stanowisko.
Wszelkie twierdzenia o wpływie na stan zdrowia są przyjmowane z dużą uwagą przez inwestorów, bo stanowią ogromną dźwignię marketingową i pozwalają takim producentom jak Danone pobierać wyższe ceny za wyraźnie wyodrębnione wyroby.
-EFSA doszedł do wniosku, że pozytywne elementy zawarte we wniosku złożonym w sierpniu 2009 przez Danone'a nie wystarcza do stwierdzenia bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego między spożywaniem Actimela a zmniejszonym ryzykiem biegunki, związanej z obecnością bakterii Clostridium difficile w jelitach starszych osób poddawanych leczeniu antybiotykami w środowisku szpitalnym — stwierdza komunikat urzędu.
Danone odpowiada, że opinia EFSA zaprzecza ustaleniom serii badań klinicznych, z których najważniejsze były opublikowane w „British Medical Journal”. Ta sprzeczność uwypukliła także potrzebę sprecyzowania przez EFSA kryteriów oceny dowodów naukowych związanych z twierdzeniami o wpływie na stan zdrowia — dodali Francuzi.
W kwietniu Danone wycofała wnioski o zatwierdzenie korzyści ze spożywania Activii i Actimelu twierdząc, że doszło do pomieszania, jakiego rodzaju dowodów naukowym wymaga EFSA. Wnioski podawały, że jogurt Activia pomaga w trawieniu, a Actimel wzmacnia system obronny organizmu. Francuzi nie podjęli jeszcze decyzji, czy będą ponownie ubiegać się o zatwierdzenie tych opinii o obu jogurtach.