Z informacji branżowej firmy doradczej Horwath HTL wynika, że nowe inwestycje przyniosą stolicy 1780 pokoi, większość w segmencie ekonomicznym, których najbardziej brakuje. To nie wszystko, bo na etapie projektowania lub podejmowania decyzji o budowie są hotele z kolejnymi 1200 pokojami. Pozwoli to Warszawie nieco nadrobić dystans do innych stolic regionu. Według GUS na koniec 2010 roku miała ona 82 hotele z 10,6 tys. pokoi, podczas gdy w hotelach w Budapeszcie było 17,6 tys. pokoi, a w Pradze ponad 30 tys.
Obecny rok przynosi otwarcie hotelu Puławska Residence (197 pokoi) oraz rebranding hoteli Kyriad Prestige na Golden Tulip, a także hoteli Felix i Portos na Best Western. – Pozyskanie marki międzynarodowego operatora hotelowego to efekt dostosowania się do rynku, który w Warszawie jest najbardziej nasycony sieciami hotelowymi – mówi partner w dziale inwestycji hotelowych Horwath HTL Janusz Mitulski.
10,6 tys. pokoi hotelowych było w Warszawie na koniec 2010 roku – wynika z danych GUS
Na początku 2012 roku planowane jest otwarcie hotelu B&B przy ulicach Krakowskiej i 17 Stycznia (dwie gwiazdki, 154 pokoje), a w maju dwóch hoteli Ibis (dwie i jedna gwiazdki) w miejscu dawnego hotelu Vera. Do tego dojdzie trzygwiazdkowy Holiday Inn Express, Sweden, kolejny Best Western oraz pięcio-gwiazdkowy Reinessance by Marriott przy lotnisku Okęcie. Wkrótce ma jeszcze ruszyć budowa Double Tree by Hilton oraz Hampton by Hilton.
Rozkręcenie inwestycji hotelarskich widoczne jest w całej Polsce. W tym roku w kraju może być oddanych (nowych lub po remoncie) nawet 100 obiektów hotelowych. Zdaniem miesięcznika „Hotelarstwo" wszystkie tegoroczne przedsięwzięcia mogą być warte nawet miliard złotych. Widoczna jest także poprawa kondycji branży. Według STR Global w pierwszym półroczu frekwencja w polskich hotelach wzrosła w skali roku o 5,2 proc., średnia cena podskoczyła o 5,6 proc., a przychód na pokój zwiększył się o prawie 11 proc.