W tym roku do końca czerwca sądy ogłosiły postanowienia o upadłości i restrukturyzacji 452 polskich firm, czyli o 3 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 r. – pokazuje raport przygotowany przez ubezpieczyciela należności Coface, udostępniony „Rzeczpospolitej".
Czytaj także: Firmy zasługują na lepszą drugą szansę
Taki spadek z jednaj strony może być nieco zaskakujący, bo pandemia i zamrożenia gospodarki (przez połowę marca i cały kwiecień) spowodowały ogromną redukcję sprzedaży towarów i usług (o ponad 20 proc. w kwietniu), a więc i z dużą siłą uderzyły w kondycję finansową przedsiębiorstw. Obroty firm spadły w pierwszym półroczu o 5–50 proc. w zależności od branży.
Z drugiej jednak strony, dosyć szybko rząd zaczął wdrażać różne programy osłonowe, dzięki którym firmy mogły przetrwać najtrudniejszy okres. – Pakiety antykryzysowe rzeczywiście przyniosły biznesowi wsparcie płynnościowe – wyjaśnia Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce i w regionie Europy Środkowej. – Do tego firmy powstrzymywały się przed złożeniem wniosku o upadłość czy restrukturyzację, ponieważ to pozbawiałoby je możliwości skorzystania z tarcz antykryzysowych – dodaje Sielewicz.