Zaskakująco dobry rezultat giełdowych deweloperów nie oznacza jednak, że cały rynek ma się równie dobrze. Już w minionych kwartałach firmy z GPW radziły sobie zdecydowanie lepiej niż cała branża, od początku roku borykająca się ze spadkiem sprzedaży. Możliwe zatem, że spółki z GPW, mające chociażby ułatwiony dostęp do finansowania, umacniają się na wciąż kurczącym się rynku.

Od ponad dwóch lat liderem zestawienia giełdowych deweloperów o największej sprzedaży pozostaje Dom Development. Z naszych ustaleń wynika, że spółka znalazła w IV kw. nabywców na ponad 450 mieszkań netto (z uwzględnieniem rezygnacji), a w całym roku sprzedała ich ponad 1,73 tys. Dzięki mocnej końcówce roku na drugie miejsce wskoczył Pol-nord, który w IV kw. sprzedał 289 mieszkań netto, a w całym roku 1,08 tys.

15 procent wzrosła w IV kw. 2011 r. sprzedaż mieszkań przez deweloperów z GPW wobec III kw.

Na trzecie miejsce, po nieco słabszym IV kw., spadł Robyg. Rok do roku deweloper podwoił niemal sprzedaż, kończąc 2011 r. z 1,01 tys. sprzedanych mieszkań. Tuż za podium uplasowało się J.W. Construction, które co prawda sprzedało 1,03 tys. lokali, ale brutto, nie uwzględniając rezygnacji. Zakładając tylko 5 proc. zwrotów, J.W. Construction ustępuje miejsca Robygowi.

Z mniejszych deweloperów doskonały był wynik Marvipolu, który zwiększył sprzedaż rok do roku o ponad 130 proc., do 522 sztuk.