Globalne badanie firmy Kaspersky Lab ujawniło, że przeciętna polska rodzina posiada więcej niż 3 osobiste urządzenia elektroniczne z dostępem do internetu oraz możliwością przechowywania dużych ilości danych. Najbardziej gadżeciarskim narodem jest jednak Arabia Saudyjska, w której na jedno gospodarstwo domowe przypada 4,3 takich urządzeń. Najmniej nowoczesnych zabawek posiadają Rumuni (odsetek dla tego państwa wynosi 2,6).
Badanie zostało przeprowadzone przez niezależną firmę badawczą O+K specjalnie dla Kaspersky Lab w 20 krajach w kilku etapach w 2011 r. Ostatni etap miał miejsce w październiku 2011 r. W badaniu wzięło udział ponad 7 000 użytkowników, w tym 252 z Polski.
PC-ty wciąż dominują
Najpopularniejszym osobistym urządzeniem elektronicznym w Polsce jest komputer PC – niemal 70 proc. badanych wskazało, że posiada go w swoim domu. 15,5 proc. respondentów przyznało, że posiada przynajmniej 2 PC-ty. Laptopy wciąż cieszą się dużą popularnością dzięki połączeniu dużej wydajności i mobilności – sprzęt taki posiada co 2 rodzina (55 proc. ankietowanych). 25 proc. respondentów zaznaczyło, że w ich domu znajdują się przynajmniej dwa laptopy. Niemal połowa (45,6 proc.) osób biorących udział w badaniu przyznało się do posiadania smartfonu, z czego 14,7 proc. zaznaczyło, że w ich gospodarstwie domowym znajduje się więcej niż jeden sprzęt tego typu. Jeżeli chodzi o najnowsze urządzenia, takie jak tablety, badanie pokazało, że co 10 respondent (10,3 proc.) posiada już taki sprzęt.
Cyberprzestępcy zacierają ręce
Fascynacja gadżetami stwarza mnóstwo możliwości dla cyberprzestępców. Każdego dnia użytkownicy robią zakupy online, rozmawiają na portalach społecznościowych, sprawdzają konta pocztowe i surfują po internecie. Do wszystkich tych czynności, wcześniej wykonywanych na komputerach stacjonarnych lub laptopach, można równie efektywnie używać smartfonów lub tabletów z różnymi systemami operacyjnymi.
W 2011 r. eksperci z Kaspersky Lab zaobserwowali gwałtowny wzrost ilości szkodliwego oprogramowania dla większości platform. Dominacja systemu Windows na komputerach PC znajduje odzwierciedlenie w popularności tego systemu wśród twórców wirusów – ilość szkodliwego oprogramowania dla Windowsa zwiększyła się o 80 proc. w zeszłym roku. Znaczny wzrost (35 proc.) odnotowały również szkodliwe programy dla systemu Mac OS.