Według badań zrobionych przez Brytyjczyków sektor spożywczy w Chinach był warty 970 mld dol. na koniec 2011 r., a rynek w USA sięgnął jedynie 913,5 mld dol.
Badania przeprowadzone przez analityków IGD zbiegły się w czasie z okresem szybko rosnącej inflacji oraz dynamicznego wzrostu gospodarczego w Chinach, które obecnie są drugą największa gospodarką świata i najbardziej zaludnionym krajem.
Analitycy uważają, że różnica w wydatkach Chińczyków i Amerykanów na produkty spożywcze będzie się powiększać w kolejnych latach i osiągnie 1,5 bln dol. do 2015 r.
Obserwatorzy rynku chińskiego zauważyli, że zmienia się także dieta Chińczyków. Ryż i wieprzowina przestają być głównymi składnikami jadłospisu. Coraz bardziej popularne stają się takie produkty jak pszenica i inne ziarna, białe i czerwone mięso, a rosnący popyt ze strony Azji podbija ceny tych surowców na całym świecie.
Prognozuje się, że państwa BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) staną na czele listy krajów posiadających największe rynki spożywcze do 2015 r.