Szybko przybywa nowych hoteli. W poniedziałek Orbis otworzył dwa hotele w klasie ekonomicznej: Ibis oraz Ibis Budget w Krakowie. Ich budowę rozpoczęto jeszcze przed kryzysem, potem zamrożono. Powrót koniunktury na polski rynek hotelarski – w ubiegłym roku frekwencja wzrosła o 7,6 proc. – pozwolił na dokończenie inwestycji. Za miesiąc Orbis planuje uruchomienie dwóch podobnych hoteli w Warszawie.
W ostatni piątek kolejny hotel w Polsce – w Warszawie przy ul. Poleczki - zaczął działać pod Brandem globalnej sieci Best Western. To już 12 obiekt pod tą marką, Z kolei jutro regionalny zarząd sieci nadzorujący hotele w Polsce i krajach bałtyckich ma przedstawić plany dalszego rozwoju.
Wielkie sieci maja coraz większy wpływ na rozwój branży w Polsce Według Hotel Guidebook 2011, na 41 hoteli, których budowa jest obecnie planowana w 8 największych polskich miastach, aż 27 obiektów - prawie 66 proc. - będzie działać albo pod znaną marką albo będzie zarządzanych przez wyspecjalizowane firmy.
Ekspansja międzynarodowych brandów odbywa się głównie poprzez umowy franczyzowe oraz umowy o zarządzanie. Przykładem jest Louvre Hotels Group, który na początku roku podpisał z należącą do PKO BP spółką developerską Qualia Development umowę na 7 hoteli z blisko tysiącem pokoi. To jedna z największych inwestycji w branży hotelarskiej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestycja zostanie zrealizowana w tzw. systemie condo – każdy pokój i apartament będzie miał swojego właściciela. Zainteresowanie już wyraziły fundusze inwestycyjne, ale nabywcami mogą być również osoby fizyczne.
– Tylko w 10 miastach najbardziej atrakcyjnych dla hotelarzy powstaje obecnie blisko 50 hoteli z 5,3 tys. pokoi – mówi Janusz Mitulski, partner w branżowej firmie doradczej Horwath HTL.