Informację o „Sytuacji finansowej sektora przedsiębiorstw w I kwartale 2012" opublikował właśnie NBP.
Do pozytywnych zjawisk autorzy analizy zaliczają: utrzymanie dodatniej dynamiki wyniku finansowego, wzrost odsetka firm rentownych ( do ponad 62 proc.) oraz dwucyfrowy wzrost nakładów na środki trwałe. Ale też zwracają uwagę na to, że zmniejsza się dynamika rentowności ze sprzedaży (4,4 proc), oraz eksportu. A wysokie tempo wzrostu kosztów surowców oraz towarów powoduje spadek wyniku finansowego na sprzedaży. Nieco pogarsza się płynność gotówkowa, choć wciąż jest na dobrym poziomie. A wynika z obniżenia inwestycji krótkoterminowych.
Przychody ogółem (nominalnie) wzrosły w I kwartale w stosunku rocznym o 12 proc. Obniżyła się dynamika wyniku finansowego brutto i netto – odpowiednio o 10,3 pp. do 5,9 proc. i o 8,9 pp. do 7,3 proc. Było to przede wszystkim efektem nominalnego spadku wyniku na sprzedaży o 7,6 proc. Zmniejszona rentowność sprzedaży wyniosła 4,4 proc., osiągając tym samym poziom swojej długookresowej średniej (liczonej od 1995 r.). Udział firm z dodatnim wynikiem finansowym netto zwiększył się z 61,6 proc. w I kw. Zeszłego roku do 62,1 proc.
Co ciekawe, zauważają analitycy, większość tych niekorzystnych zjawisk obserwowano głównie w największych przedsiębiorstwach, a zatem wśród firm pozostających wciąż w bardzo dobrej sytuacji. W grupie mniejszych firm wskaźniki płynności nie zmniejszyły się istotnie, a w przypadku wyniku finansowego i eksportu odnotowano nawet poprawę.
Zatrudnienie i wydajność pracy
Zatrudnienie w czasie pierwszych trzech miesięcy wzrosło nieznacznie o pół procent. Zatrudniały firmy usługowe i handlowe, w przetwórstwie przemysłowym nieznacznie spadło o 0,2 proc.