Chodzi o budowę sieci Internetu szerokopasmowego w Polsce wschodniej. Ma ona powstać w pięciu województwach (Lubelskie, Podkarpackie, Podlaskie, Świętokrzyskie i Warmińsko-Mazurskie) kosztem niemal 1,5 mld zł. Z czego 1 mld zł pochodzi z Unii Europejskiej, która finansuje tę mega inwestycję poprzez program operacyjny „Rozwój Polski Wschodniej" . To największy dotowany przez Brukselę projekt telekomunikacyjny. Sieć ma objąć swym zasięgiem 100 tys. km² i około 8 mln mieszkańców oraz 300 tys. przedsiębiorców. Tak dużego przedsięwzięcia telekomunikacyjnego w Unii Europejskiej jeszcze nie realizowano.

Jednak jak „Rz" informowała w styczniu 2012 r. mega projekt był bardzo opóźniony. Poślizg sięgał 1,5 roku. Teraz po upływie kolejnego półrocza resort rozwoju regionalnego zapewnia, że częściowo opóźnienia udało się nadrobić, a realizacja inwestycji mocno przyśpieszyła.  - W samorządach regionalnych Polski wschodniej nastąpiło znaczące przyspieszenie realizacji projektów. Urealniliśmy też wspólnie harmonogram budowy sieci wydłużając termin realizacji całej inwestycji do końca września 2015 roku – mówi „Rz" Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego. O wzmożonej aktywności marszałków pięciu regionów ma świadczyć m.in. cała seria przetargów ogłoszonych w lipcu i sierpniu przez samorządy wszystkich pięciu województw. W województwie warmińsko-mazurskim 4 czerwca podpisano umowę na tzw. inżyniera kontraktu, a 16 lipca upłynął termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na wybór partnera prywatnego w modelu DBO (zaprojektuj, wybuduj, eksploatuj). Oferty złożyły trzy podmioty. W Lubelskim 17 lipca br. ogłoszono postępowanie na wybór wykonawcy infrastruktury (w trybie dialogu konkurencyjnego). Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu mija za dwa dni (17 sierpnia). W Świętokrzyskim 5 lipca br. ogłoszono postępowanie na wybór inżyniera kontraktu (termin składania ofert mija 6 września). A dwa dni temu (13 sierpnia) ogłoszono przetarg nieograniczony, którego przedmiotem jest zaprojektowanie i wykonanie pasywnej infrastruktury sieci . Na Podkarpaciu 14 lipca ogłoszono postępowania na wybór partnera prywatnego (w modelu DBO w trybie dialogu konkurencyjnego).Wreszcie na Podlasiu do dziś (15 sierpnia) miało się pojawić ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na wybór wykonawcy infrastruktury.

- Kolejnym krokiem będzie tzw. potwierdzenie wkładu wspólnotowego przez Komisję Europejską. Odpowiedni wniosek w imieniu województwa świętokrzyskiego już złożyliśmy. Jeśli nie będzie do niego żadnych uwag to do końca sierpnia złożymy kolejne wnioski z pozostałych czterech regionów – zapowiada Wendel dodając, że teraz realizacja inwestycji przebiega zgodnie z urealnionym (wydłużonym) harmonogramem.