Sytuacja Lubelskiego Węgla jest diametralnie inna, niż u reszty branży. Śląskie kopalnie na koniec września miały 6,8 mln ton węgla na zwałach, wobec 1,8 mln t na koniec III kw. 2011 r. W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2012 r. śląskie kopalnie wydobyły 51,6 mln ton węgla, czyli o 1,03 proc. mniej, niż rok wcześniej. Wydobycie węgla energetycznego wyniosło 42,7 mln ton i spadło o 2 proc.

Ale już sprzedaż węgla energetycznego na Śląsku wygląda dużo gorzej: od stycznia do września 2012 r. wyniosła 33,7 mln ton i była o 17,6 proc. niższa, niż a analogicznym okresie 2012 r. To efekt tego, że krajowy surowiec staje się relatywnie droższy od tego, który można kupić za granicą. Jednocześnie część spółek energetycznych stara się wytwarzać więcej prądu z węgla brunatnego, który jest tańszy od kamiennego.

Bogdanka, która ma wprawdzie węgiel nieco gorszej jakości, ale za to sporo niższe koszty wydobycia, niż śląskie spółki, w tych warunkach zwiększyła na koniec września udział w rynku sprzedaży węgla do blisko 15 proc., wobec niecałych 9 proc. rok wcześniej. Zarząd spółki nie chce obecnie wyrokować co do perspektyw ewentualnych zmian ceny węgla w sprzedaży w 2013 r.