4,1 tys. spółek oraz instytucji z 70 krajów będzie obecnych na tegorocznych targach CeBIT w Hanowerze. To jedna z największych tego typu imprez na świecie, rywalizująca z Consumer Electronics Show w Los Vegas. W zeszłym roku hanowerskie targi technologiczne odwiedziło ponad 350 tys. gości chcących zobaczyć osiągnięcia światowego przemysłu IT.
Tegoroczne targi zostaną otworzone przez niemiecką kanclerz Angelę Merkel i premiera Donalda Tuska. Targi odwiedzi również wicepremier Janusz Piechociński. Polska jest w tym roku parterem strategicznym tego wydarzenia. - Chcemy pokazać potencjał polskiego sektora ICT. Niemcy to nasz największy partner handlowy, a Polska poszukuje zagranicznych firm, które mogłyby działać w naszych specjalnych strefach ekonomicznych. To partnerstwo wydaje się absolutnie naturalne. Skoro Berlin wybrał nas jako partnera strategicznego, to znaczy, że w polskim IT dzieje się dużo dobrego - mówił Polskiemu Radiu wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan. Na naszym głównym stoisku narodowym, obsługiwanym przez Ministerstwo Gospodarki będzie zaprezentowany m.in. detektor podczerwieni będący elementem wyposażenia marsjańskiego łazika oraz najszybszy na świecie procesor przemysłowy.
Głównym tematem tegorocznych targów CeBIT jest "shareconomy", czyli trend dzielenia się przez internautów nie tylko danymi ale również tworzenia modeli dzielenia się przez nich dobrami materialnymi (np. miejscami w samochodach).
Polskie innowacje na targach CeBIT 2013
Polska jest w tym roku partnerem strategicznym największych na świecie targów branży informatycznej i nowych technologii - CeBIT w Hanowerze. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zorganizowało polskie stoisko narodowe LAB, na którym zaprezentowane zostaną innowacyjne projekty z obszaru B+R.
Tegoroczna polska ekspozycja będzie największą z dotychczas prezentowanych przez nasz kraj w historii hanowerskich targów. Do Hanoweru uda się 4 marca delegacja rządowa. Minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka będzie towarzyszyć premierowi Donaldowi Tuskowi oraz kanclerz Niemiec Angeli Merkel w ceremonii otwarcia targów oraz w uroczystym otwarciu narodowego stoiska Polski dzień później. W targach CeBIT udział weźmie kilkuset studentów, młodych naukowców i innowatorów z Polski, w tym laureaci rządowego programu TOP 500 Innovators.