Prof. Maciej Kaliski, dyrektor departamentu górnictwa w resorcie gospodarki, podkreślał znaczenie węgla dla polskiej gospodarki. Przypomniał też, że trwają prace nad aktualizacją strategii dla branży.
Sytuacja na rynku węgla jest trudna, trwa walka o utrzymanie cen – mówi „Rz" Robert Maj, analityk KBC Securities. Odnosząc się do zapowiedzi prywatyzacji spółek węglowych (Węglokoks w tym roku, a Kompania Węglowa w 2014 r.) powiedział, że duże znaczenie będzie miała sytuacja gospodarcza, choć prognozy mówią, że w kolejnych miesiącach możemy liczyć na pewne ożywienie.
– Jestem ostrożny, jeśli chodzi o możliwość debiutu Kompanii Węglowej w 2014 r. Presja na obniżkę cen węgla odbije się na wynikach, a ograniczone zyski raczej nie zachęcą inwestorów. Poza tym w Polsce jest słaby klimat dla węgla, inwestorzy wycofują się z budowy trzech nowych bloków energetycznych, a unijna polityka klimatyczna też nie jest zachęcająca – wylicza Krzysztof Zarychta, analityk DM BDM.
– Mamy nadprodukcję węgla kamiennego, w 2012 r. wytwarzanie energii z tego paliwa spadło o 7 proc. Ale spółki węglowe na Śląsku mają potencjał do oszczędności – zauważa Robert Maj i dodaje, że nie obawia się zahamowania robót przygotowawczych, będących podstawą produkcji w kolejnych latach. – Mogą tworzyć centra usług wspólnych, scalać infrastrukturę, a także restrukturyzować zatrudnienie – wylicza Maj.
– U nas w tym roku odejdzie na emeryturę 4700 osób, a do pracy przyjmiemy 1200, co już oznacza redukcję zatrudnienia bez zwolnień – mówi Krzysztof Brejdak, wiceprezes Kompanii Węglowej. Ta spółka zmniejszy też wydobycie z ok. 40 mln ton do ok. 36 mln ton.