Dzisiaj organizacja pracodawców PKPP Lewiatan przedstawi dziesiąta już edycję Czarnej Listy Barier. To spis konkretnych artykułów w przepisach, których zmiana mogłaby poprawić warunki, w jakich funkcjonują przedsiębiorstwa w Polsce, a tym samym – ich konkurencyjności.

Za jedną z najważniejszych barier przedsiębiorcy wciąż uważają zbyt wysokie podatki i składki na ubezpieczenia społeczne, zważywszy na obecny poziom rozwoju gospodarczego. – Podatki ograniczają możliwości oszczędzania i inwestowania oraz skłaniają do działania w szarej strefie, co zakłóca uczciwą konkurencję i utrudnia efektywną alokację kapitału – piszą autorzy raportu. W Polsce podatki są na poziomie zbliżonym do średniej europejskiej, a powinny być wyraźnie niższe, ponieważ potrzeby inwestycyjne polskich przedsiębiorstw są znacznie większe. Jako główną przyczynę wysokich podatków Lewiatan wskazuje wydatki na emerytury i renty sięgające rocznie 180 mld zł. Dla porównania: rozbudowa infrastruktury transportowej pochłania rocznie mniej niż 30 mld zł.

Przedsiębiorcy podkreślają, że widać wysiłki rządu na rzecz usuwania barier biurokratycznych. Wiele z nich zniosły kolejne tzw. pakiety deregulacyjne (np. poszerzyły możliwość stosowania  metody kasowej dla małych podatników czy korzystania z ulgi za złe długi, łatwiej jest zarejestrować firmę), a resort finansów skutecznie upowszechnia e-fakturowanie i e-deklaracje.

– Niestety, wiele barier, np. w zamówieniach publicznych czy w procesie dochodzenia należności, nie jest likwidowanych, a nawet powstają nowe – podkreśla Lewiatan.

W Czarnej Liście Barier przedsiębiorcy postulują też szczególnie zmiany w zakresie organizacji czasu pracy, podniesienia efektywności edukacji i publicznych służb zatrudnienia. Wskazują na trudności w wykorzystaniu funduszy UE czy prowadzenia inwestycji budowlanych.