Finansowanie w postaci faktoringu samorządowego umożliwia gminom i powiatom realizację zakupów i i inwestycji, nawet jeśli w danym roku budżetowym nie posiadają całej sumy potrzebnej na finansowanie inwestycji.
Faktor – firma faktoringowa lub bank – poprzez wykupienie faktur dostarcza firmom środki za realizację inwestycji na rzecz jednostek samorządu terytorialnego.
– Nie badamy zdolności kredytowej przedsiębiorcy, lecz wyłącznie zdolność kredytową danego samorządu – mówi Dariusz Filipek, kierownik zespołu sprzedaży faktoringu w Deutsche Bank PBC. – Samorząd w faktoringu samorządowym jest zawsze kontrahentem (dłużnikiem) i ma jeden niezaprzeczalny atut – nie może zbankrutować – dodaje.
Przykładem faktoringu stosowanego w finansowaniu samorządów jest finansowanie przedsiębiorstwa komunalnego, gdy jest ono wykonawcą usług odbieranych przez samorząd.
– Dobrym przykładem takiej usługi, mogącej być przedmiotem finansowania w formie faktoringu, jest transport miejski. Samorządy często narzucają długie terminy płatności (np. 90 dni), które dla przedsiębiorstwa komunalnego są trudne do udźwignięcia finansowo – mówi Marta Ciemniewska, dyrektor działu sprzedaży BRE Faktoring.