Najwięcej – blisko 449 tys. – przeniosło się przez pierwszych 6 miesięcy br. do P4, operatora sieci Play. To wynik lepszy o 12 proc. niż rok wcześniej, gdy w pierwszej połowie roku czwarty na rynku gracz odebrał konkurentom 398 tys. kart SIM. Marcin Gruszka, rzecznik Play dodatkowo podał dziś na korporacyjnym blogu, że w całym 2013 r. operator liczy na pozyskanie 1 mln numerów.
Procentowy udział telekomu w tzw. rynku MNP spada (po półroczu wynosi około 60 proc., tyle samo, co po I kwartale br., ale mniej niż w 2012 r., gdy było to 65 proc.), ale jest to efekt wzrostu samego rynku przenoszenia numerów. Sprzyja temu nowe prawo i coraz większa świadomość użytkowników, że nie trzeba rozstawać się z numerem zmieniając operatora.
Drugie miejsce pod tym względem udziału w rynku MNP zajęła w I połowie br. Centertel, operator sieci Orange i właściciel marki Nju Mobile, obecnej na rynku od maja. Firma pozyskała przez 6 miesięcy br. blisko 135 tys. kart SIM, przy czym lekko lepiej (o około 5 tys. kart SIM) szło jej w drugim kwartale. Trzeci na rynku przenoszenia numerów komórkowych jest na razie Plus, który przyjął blisko 83 tys. karty SIM, a ostatni T-Mobile z wynikiem 76 tys. numerów.
Nie oznacza to jednak, że właśnie o tyle urosły telekomom bazy klientów. Powyższe wyniki nie uwzględniają odejść użytkowników z numerami do konkurencji. Play oddał w omawianym okresie 58 tys. kart SIM, Orange 232 tys., T-Mobile 265 tys., a Plus 184 tys.
W sumie opisane zmiany sprawiają, że dodatni bilans numerów ma po sześciu miesiącach 2013 r. jedynie Play. Zdobył na czysto 390 tys. kart SIM, podczas gdy konkurenci oddali około: T-Mobile 189 tys. karty SIM, Plus 101 tys., a Orange 98 tys.