Zgodę na zakup wyraziła już Rada Nadzorcza firmy. Teraz muszą ją zaakceptować akcjonariusze. Jeśli wyrażą zgodę to dojdzie do transakcji, a Steinway pod koniec września zniknie z nowojorskiej giełdy.

Pierwszym oferentem był Kohlberg&Co - amerykańska firma zarządzająca funduszami private equity, która gotowa była zapłacić 438 mln dol. Jednak po miesiącu pojawiły się informacje o kolejnym oferencie - Paulsonie i sumie 477 mln dol. W końcu stanęło na 512 mln dolarów - sumie, której - jak piszą amerykańskie media - rada nadzorcza nie mogła odrzucić. Tym bardziej, że Kohlberg&Co nie zdecydował się przebić oferty konkurenta.

Firma Steinway & Sons powstała w 1853 roku na Manhattanie. Jej założycielem był niemiecki imigrant, cieśla Heinrich Engelhard Steinweg. Wraz z synami nie tylko rozpoczął produkcję fortepianów, ale także opatentował 127 unikatowych pomysłów na budowę i ulepszenie fortepianów oraz innych instrumentów muzycznych.

Obecnie firma produkuje rocznie pięć tysięcy fortepianów. Podstawowy model kosztuje 50 tysięcy dolarów. Wszystkie są robione ręcznie w dwóch fabrykach należących do firmy – w Nowym Jorku i Hamburgu. Firma jest też właścicielem wytwórni Steinway Musical Instruments, która produkuje waltornie, trąbki, saksofony, klarnety, puzony i werble.