COPA – COGECA największa w UE organizacja skupiająca związki zawodowe rolników i organizacje rolnicze stawia na małe gospodarstwa rodzinne.
COPA – COGECA, która zrzesza niemal sto największych organizacji rolników we WE (z Polski m.in. Solidarność Rolników Indywidualnych, Samoobronę, Krajowy Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych) w swojej oficjalnej deklaracji podkreśla znaczenie gospodarstw rodzinnych nie tylko dla produkcji żywności, ale także dla wzrostu zatrudnienia na obszarach wiejskich oraz ochrony środowiska naturalnego.
W oficjalnym komunikacie Copa-Cogeca: „...apeluje do Rady Europejskiej, Parlamentu i Komisji o zagwarantowanie gospodarstwom rodzinnym konkurencyjnej przyszłości i jakości życia porównywalnej do innych sektorów, w których pragną odnaleźć się młodzi ludzie." I dalej: „...gospodarstwa rodzinne przyczyniają się do ograniczenia głodu i ubóstwa, zapewniając bezpieczeństwo żywnościowe oraz poprawiając warunki życia wielu osób, jednocześnie troszcząc się o środowisko naturalne i chroniąc różnorodność biologiczną."
Dlatego COPA – COGECA wzywa Radę Europejska, Parlament i Komisję, aby zagwarantowały gospodarstwo rodzinnym dostęp do gruntów i zasobów naturalnych, zwiększyły inwestycje w sektor rolny, zagwarantowały dostęp do Internetu i nowoczesnych technologii, wspierały szczególnie młodych rolników.
Być może przełom będzie też widoczny w Polsce, bo Minister Rolnictwa Stanisław Kalemba podczas jednego z ostatnich spotkań z rolnikami wpisał się żądania COPA – COGECA mówiąc: „Polska jest państwem, które posiada konstytucyjny zapis, stanowiący o tym, że podstawą ustroju rolnego jest gospodarstwo rodzinne. To również jest elementem sukcesu polskiego rolnictwa i branży spożywczej. Eksport naszych produktów rolno-spożywczych to około 1/5 produkcji tego sektora i dodatnie saldo w handlu na poziomie 3,5 mld euro."