Czas ogłosić śmierć zwykłych telefonów komórkowych. Z najnowszych danych firmy badawczej IDC wynika, że globalny popyt na tzw. featurephones spadł o 19 proc. W tym czasie sprzedaż smartfonów skoczyła o ponad 38 proc. i przekroczyła próg 1 mld sztuk rocznie. W efekcie po raz pierwszy klienci kupili więcej nowoczesnych aparatów z dużymi wyświetlaczami niż tradycyjnych komórek. Analitycy nie mają wątpliwości, że producenci będą wstrzymywać teraz sprzedaż urządzeń starego typu. Jak ustaliła „Rz", takie kroki podjął już Samsung, obok Nokii jeden z głównych producentów tradycyjnych aparatów. – Od tego roku nie będziemy już oferować tradycyjnych telefonów komórkowych w Polsce – potwierdza Jerzy Łabuda z warszawskiej centrali koreańskiego koncernu.
Smartfonowa rewolucja
Zdaniem ekspertów od dominacji smartfonów nie ma już odwrotu. – Pokochaliśmy je. Będziemy dalej chętnie je kupować, szybko zwiększając ich udział w rynku – przekonuje Andrzej Olękiewicz, dyrektor w dziale Digital Intelligence Team TNS Polska.
Segment featurephones nie jest atrakcyjny dla producentów. Oczywiście chodzi o pieniądze. Średnia cena zwykłej komórki to 55 euro, smartfonu – 210 euro. Wartość polskiego rynku smartfonów sięga już 1,12 mld euro i jest niemal pięciokrotnie wyższa niż rynku zwykłych komórek. A różnica będzie się pogłębiać. – W 2013 roku sprzedaż smartfonów na naszym rynku przekroczyła 5,34 mln sztuk. Krajowe zapotrzebowanie w tym roku skoczy o jedną czwartą – prognozuje Michał Kanownik, dyrektor Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE). Tymczasem popyt na telefony starego typu w 2013 roku wyniósł 3,86 mln sztuk. Według szacunków w 2014 spadnie o 27 proc.
Globalny popyt na takie urządzenia, głównie z uwagi na średnio czterokrotnie niższą cenę niż w przypadku smartfonów, wciąż liczony jest w setkach milionów sztuk. Jeszcze w 2012 r. zakupy zwykłych komórek przekraczały 1 mld sztuk, podczas gdy tych multimedialnych – niewiele ponad 700 mln. W zeszłym roku te proporcje się odwróciły. Od 2011 roku rynek smartfonów powiększył się dwukrotnie.
Ślepa miłość ?do telefonu
– Dziś 12 mln Polaków używa smartfonów – szacuje Piotr Świtała, senior mobile manager w Loyalty Partner Polska. Eksperci uważają, że w niedługim czasie również u nas dojdzie do podwojenia liczby takich urządzeń na rynku. Jak twierdzi Andrzej Olękiewicz, wciąż jest duża przestrzeń do wzrostu. – Nawet połowa użytkowników telefonów w Polsce ma smartfony. To jednak mniejszy odsetek niż w Hiszpanii, USA czy Wielkiej Brytanii, gdzie przekracza 60 proc. – tłumaczy Olękiewicz. W światowej czołówce pod tym względem są niewątpliwie Szwedzi i Koreańczycy. Skandynawski kraj jest smartfonowym liderem w Europie. Z takich urządzeń korzysta tam aż 81 proc. posiadaczy telefonów. W Korei odsetek jest jeszcze wyższy i sięga 92 proc.