Małe i średnie przedsiębiorstwa coraz częściej potrzebują zintegrowanego oprogramowania do zarządzania klasy ERP (Enterprise Resource Planning). Funkcjonują w tak samo skomplikowanym biznesowo środowisku jak duże firmy i oczekują takiego samego jak one wsparcia ze strony systemów informatycznych. Jednak mają znacznie mniejsze nakłady na wdrożenie, licencje, utrzymanie systemu i infrastrukturę.
W polskim sektorze MŚP funkcjonuje wciąż dwukrotnie mniej systemów ERP niż w starych krajach Unii Europejskiej. Już dwa lata temu sygnalizowała to agencja badania rynku DiS.
Jej analitycy ocenili, że na swój system czeka około 130 tys. mniejszych polskich przedsiębiorstw, głównie zatrudniających do 50 osób. Większość małych i średnich firm posiada samodzielnie zbudowane systemy (niemal 40 proc. producentów zatrudniających od 100 do 1000 pracowników) albo w ogóle nie dysponuje zintegrowanym oprogramowaniem do zarządzania przedsiębiorstwem. Opóźnia to dostęp do informacji, ponieważ dane są przechowywane w zbyt wielu luźno połączonych systemach IT. Ma to niekorzystny wpływ na konkurencyjność. Dlatego instalacja zaawansowanych rozwiązań staje się koniecznością.
Wybór rozwiązań ERP jest duży. Oferuje je ponad kilkudziesięciu dostawców, zarówno krajowych, jak i globalnych, m.in. Comarch, SAP, BPSC, Microsoft, Sage, Enova, Exact, CleAR, InsERT, Asseco, Epicor, ODL, PC Guard, Sente, Simple, Sygnity, Streamsoft, Infor, Unit4 TETA, Macrologic.