Spersonalizowana medycyna i inteligentne miasta to innowacje, które mogą być jednym z kół zamachowych rozwoju technologii w najbliższych latach, uważają przedstawiciel IBM. Amerykański koncern jak co roku zaprezentował listę pięciu innowacji, tzw. „Next 5 in 5", które mogą zmienić świat w następnych pięciu latach. – Nasza lista jest wynikiem prac badawczych naukowców pracujących w laboratoriach IBM na całym świecie – podkreśla Ales Bartunek, dyrektor generalny IBM Polska i na kraje bałtyckie. Przedstawiciele przedsiębiorstwa zapewniają, że nie są to tylko futurystyczne wizje ale stoją za nimi konkretne badania prowadzona w laboratoriach IBM. W bieżącej edycji koncern skupił się na technologiach kognitywnych, które sprawiają, że maszyny są w stanie się uczyć, wyciągać wnioski oraz współpracować z ludźmi praktycznie w każdej sytuacji. Będą w stanie, na podstawie zgromadzonych i przetworzonych danych pomagać nam w podejmowaniu optymalnych decyzji i rozwiązywaniu problemów. Według koncernu, otwiera to zupełnie nową erę w informatyce.
Szef IBM Polska zwraca m.in. uwagę, że na świecie aż dwie trzecie ludzi nie ma nawet średniego wykształcenia. W przyszłości, według amerykańskiego koncernu, nauczyciele będą mogli stworzyć dla każdego ucznia spersonalizowany program nauczania od momentu rozpoczęcia edukacji aż do znalezienia pracy.
Znacznie bardziej kontrowersyjnym trendem ma być renesans sklepów stacjonarnych. IBM oczekuje, że lokalne sklepy powrócą do łask za sprawę integracji fizycznej i cyfrowej oferty. Na podstawie narzędzi analitycznych sprzedawcy będą dysponowali znacznie większą wiedzą o swoich klientach dzięki czemu będą stanie lepiej odpowiadać na ich potrzeby co sprawi, że będą ono mogli znacznie szybciej i sprawniej robić u nich zakupu niż w sklepach online.
Ważną innowacją ma być też spersonalizowana medycyna. IBM twierdzi, że już wkrótce inteligentne maszyny przeanalizują cały genom pacjenta a po analizie ich kart medycznych i weryfikacji w specjalistycznych publikacjach będą w stanie pomóc lekarzowi w wyznaczeniu optymalnych metod leczenia. Dotyczy to zwłaszcza leczenie onkologicznego. Na raka co roku zapada 8,1 mln ludzi na świecie. – Systemy informatyczne z czasem staną się jeszcze bardziej inteligentne przez poznawania ludzi, ich genomu oraz reakcji na leki. To otwiera drogę do zastosowania opcji leczenia dostosowanej do pacjenta pod względem DNA również przy innych stworzeniach – stwierdza szef IBM Polska.
Koncern spodziewa się też, że za pięć lat każdy z nas będzie dysponował spersonalizowanym system obrony przed cyfrowymi zagrożeniami. Ich powstanie wynikało będzie z tego, że tradycyjne narzędzia ochrony danych, jak hasło, program antywirusowy czy firewall nie zawsze się sprawdzają bo przechwytują tylko znane im wirusy. – W przyszłości cyfrowy stróż danych przyswoi kontekstowe, sytuacyjne i historyczne dane aby zweryfikować autentyczność użytkownika na różnych urządzeniach co sprawi, że ochrona będzie skuteczniejsza – stwierdza Bartunek.