Wsparcie dla polskiego sektora MSP w roku 2013 realizowane było za pośrednictwem dziewięciu instytucji finansowych i wyniosło 843 mln euro. Głównymi beneficjentami kredytów były zakłady przemysłowe, firmy branży turystycznej oraz transportowej, a także przedsiębiorcy realizujący projekty dotyczące oszczędności energii i ochrony środowiska.
Fundusze EBI ułatwiają małym i średnim firmom dostęp do tańszego finansowania projektów inwestycyjnych zarówno o charakterze materialnym (np. budowa hal produkcyjnych, zakup maszyn lub środków transportu), jak i niematerialnym (np. nakłady na badania i rozwój).
Atrakcyjna karencja
Fundusze mogą wspierać niewielkie inwestycje, ale też większe projekty, których całkowity koszt nie przekracza 25 mln euro. Ważne, aby termin realizacji nie przekroczył trzech lat od daty podpisania umowy kredytowej. Istnieje możliwość karencji w spłacie kapitału do trzech lat. Oprocentowanie – pomniejszone o tzw. premię EBI, zmienne, oparte jest na stawce (odpowiednio) WIBOR 3M, EURIBOR 3M. Dochodzi do tego marża określona przez bank. Prowizja i marża jest efektem indywidualnych negocjacji firmy z bankiem.
Procedura ubiegania się o kredyt w EBI nie odbiega od procedury standardowej. Jedyną różnicą jest konieczność podpisania oświadczenia o zapoznaniu się z zasadami finansowania projektów środkami EBI.
Firma może starać się o kredyt inwestycyjny, jeśli posiada zdolność kredytową, prowadzi działalność co najmniej 12 miesięcy, ma otwarty rachunek bieżący i możliwość prawnego zabezpieczenia spłaty. Okres kredytowania to najczęściej 4–12 lat. Maksymalne dofinansowanie – 50 proc. Kiedy projekt jest współfinansowany z funduszy strukturalnych, łączne dofinansowanie może wynieść 100 proc.