W 2013 roku lekko wzrosła liczba nowo zakładanych firm w Niemczech. Aż 21 proc. z nich została założona przez imigrantów. W 2012 roku 19 proc. nowych firm zostało założonych przez imigrantów. W sumie w 2013 roku 868 tys. osób zdecydowało się na założenie własnej działalności gospodarczej - to o 93 tys. więcej niż w 2012 roku.

Ze zbiorczego raportu KfW wynika, że w latach 2008-2013 najczęściej firmy w Niemczech zakładali obywatele Turcji (21 proc.), Rosji (10 proc.), Polski(7 proc.) i Włoch (5 proc.).

Imigranci nie tylko tworzyli nowe firmy, ale także nowe miejsca pracy, dając zatrudnienie innym osobom, wspierając tym samym niemiecki rynek pracy - podkreślają autorzy raportu.

Niestety firmy zakładane przez imigrantów też najszybciej kończą działalność. Średnio po 3 latach z działalności rezygnuje 30 proc. firm założonych przez obywateli Niemiec i 39 proc. założonych przez imigrantów.

KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau) to Instytut Pożyczkowo-Rekonstrukcyjny, który powstał po II wojnie światowej jako część Planu Marshalla. W 2008 roku bank poinformował, że stracił ponad 300 mln euro na skutek bankructwa Lehman Brothers. KfW przelał pieniądze na konto amerykańskiego banku dokładnie w dniu ogłoszenia przezeń bankructwa. Niemieckie media nazwały wtedy KfW "najgłupszym bankiem Niemiec".