Komisja Europejska ma w tym tygodniu przedstawić nowy mechanizm wsparcia dla unijnych rolników, którzy nie mogą sprzedawać swoich produktów do Rosji. Według ubiegłotygodniowych zapowiedzi mechanizm miał być przedstawiony na początku tygodnia, jednak ze względu na to, że w KE nie ma zgody co do tego, ile pieniędzy przeznaczyć na ten cel i skąd dokładnie wziąć środki, nastąpiło opóźnienie.
Według rozmówcy PAP kwota, którą zaproponował komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos, przekracza 125 mln euro. Gdyby zgodzili się na nią inni komisarze oznaczałoby to, że środki na rekompensaty za wycofanie z rynku niektórych szybko psujących się warzyw i owoców zostałby podwojone. W sierpniu KE uwolniła bowiem właśnie 125 mln euro na ten cel.
Część komisarzy wskazuje, że rezerwę z budżetu na 2015 r., skąd miałyby pochodzić pieniądze na pomoc rolnikom, należy wykorzystać w inny sposób. Odpowiedzialna za pomoc humanitarną komisarz Kristalina Gieorgiewa upomina się np. o dodatkowe środki na pomoc uchodźcom z Ukrainy czy Syrii.
KE może też wesprzeć rolników z rezerwy Wspólnej Polityki Rolnej. Z projektu budżetu na 2015 r. wynika, że ma w niej być ok. 433 mln euro. Pieniądze te pochodzą jednak z płatności bezpośrednich i jeśli zostaną wykorzystane na łagodzenie skutków rosyjskiego embarga, nie trafią do farmerów w formie dopłat.
Dla Polski nie ma to tak dużego znaczenia, bo rezerwę tworzy się zabierając 1 proc. planowanych płatności, jednak tylko od rolników, którzy mieliby otrzymać ponad 2 tys. euro dopłat. Ci, którzy pobierają mniejsze płatności, nie składają się na ten cel.