Pandemia stała się katalizatorem wielu zmian w naszym życiu gospodarczym i społecznym. Wpłynęła na upowszechnienie się na szerszą skalę pracy zdalnej, nauki z wykorzystaniem platform e-learningowych czy korzystania z narzędzi elektronicznych przy kontaktach z administracją.
Pandemia spowodowała jednak dużo więcej negatywnych skutków, w tym zwłaszcza w sferze gospodarczej. Siła jej oddziaływania była szczególnie dotkliwa dla przedsiębiorców w okresie lockdownu, gdy wiele branż nie miało wystarczająco dużo czasu do przeorganizowania swojej działalności lub było to po prostu niemożliwe z uwagi specyfikę sektora, czego najbardziej znamiennym przykładem był sektor transportowy.
Aby przeciwdziałać skutkom pandemii, powstał szereg instrumentów i programów w ramach tarcz antykryzysowych, które miały wspomóc rodzime firmy w tym trudnym okresie. Jednakże część przedsiębiorców jeszcze przed pandemią znajdowała się w trudnym położeniu, co uniemożliwiało im skorzystanie z instrumentów wsparcia oferowanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami Covid-19.
Kto może skorzystać
I to właśnie do przedsiębiorców, którzy przeżywają trudny okres w biznesie – czy to spowodowany pandemią, czy też innymi wcześniejszymi okolicznościami – skierowany jest najnowszy instrument pomocowy, którego operatorem została Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP). A mowa o Polityce Nowej Szansy.