W Norwegii firmę można założyć przez internet. Z możliwości posiadania własnego biznesu korzysta już wielu Polaków, którzy w nad fiordami stanowią najliczniejszą mniejszość narodową.
W zeszłym roku o pozwolenie na pracę i pobyt starało się 7000 polskich obywateli, a zarejestrowanych w Urzędzie Imigracyjnym było 91 tys. Obecnie Polacy stanowią aż 14 proc. wszystkich imigrantów w Norwegii. Wielu z nich rozpoczęło nad fiordami działalność biznesową. Najpopularniejsze branże to remontowo-budowlana i usługi sprzątające, ale Polacy prowadzą też własne firmy konsultingowe, kancelarie adwokackie, gabinety lekarskie, salony piękności, warsztaty samochodowe, lokale gastronomiczne czy salony tatuażu.
Budowanie prestiżu polskiego biznesu
Konkurs dla polskich przedsiębiorców w Norwegii ma wy promować aktywnych biznesmenów i budować prestiż polskich marek. Z tym ostatnim nie jest najlepiej, choć w ciągu ostatnich dziesięciu lat sytuacja znacznie się poprawiła.
Działalność usługowa polskich przedsiębiorców nie kojarzy się już tylko z niską ceną, ale też szybkim i solidnym wykonaniem. Wciąż jednak Polakom nie jest łatwo na norweskim rynku. Największą barierą jest język – Norwegowie obawiają się, iż wybierając polskiego przedsiębiorcę będą mieć kłopoty z porozumieniem.
Kolejnym utrudnieniem dla Polaków, którzy założyli działalność gospodarczą w Norwegii, jest brak referencji i związanej z nimi wiarygodności. Krótka historia działalności również działa na ich niekorzyść – wielu miejscowych ma w zwyczaju sprawdzać firmy: chcą poznać wyniki finansowe, liczbę zatrudnionych osób i wysokość zapłaconego podatku. W porównaniu z tymi, którzy na rynku są od lat, młode polskie firmy wypadają blado.