Sektor usług dla biznesu wzrośnie czterokrotnie

Do nawet 600 tys. osób może wzrosnąć zatrudnienie w polskim sektorze nowoczesnych usług biznesowych – uważa reprezentująca firmy z tej branży organizacja ABSL opierając się o prognozy McKinsey.

Publikacja: 26.04.2015 16:44

Według danych ABSL, obecnie same zagraniczne centra usług zatrudniają w kraju ponad 130 tys. osób. Ta liczba będzie się powiększać. - Globalne marki doceniają specjalizację Polski i dlatego chętnie wybierają nasz kraj jako lokalizację dla swoich inwestycji. Ponadto decydują się na rozwinięcie istniejących już centrów – tłumaczy dyrektor Europejskiej Sieci Centrów BPO Capgemini, Marek Grodziński.

Sektor stał się największym pracodawcą dla młodych i wykształconych mieszkańców miast regionalnych. Według ABSL, w Krakowie centra z kapitałem zagranicznym zatrudniają ponad 33 tys. osób, we Wrocławiu ponad 21 tys., w Trójmieście i Łodzi – ponad 12 tys. pracowników. Miasta zyskują nie tylko miejsca pracy, lecz także wpływy z podatków i napływ specjalistycznej wiedzy. Branża usług biznesowych stymuluje również rozwój ośrodków akademickich i zapewnia kontrakty dla firm będących dostawcami centrów.

– Dynamiczny rozwój sektora wpływa ożywczo na rynek pracy w regionach – podkreśla prezes ABSL i członek zarządu HP Europa, Jacek Levernes.

Dodatkowe pieniądze trafiają bowiem do takich branż jak: usługi szkoleniowe, transportowe, medyczne, kultura oraz sport i rekreacja (w ramach pakietów świadczeń pozapłacowych). Także do firm ochroniarskich i sprzątających oraz do firm zaopatrujących w artykuły wyposażenia biura. Rozwój centrów usług stał się ponadto źródłem dodatkowych miejsc pracy również w sektorze towarów i usług konsumpcyjnych – w handlu, transporcie i łączności oraz w branży kultury i rekreacji. – Na każde 1000 pracowników centrów usług powstaje ponad 250 kolejnych miejsc w ich bezpośrednim otoczeniu – mówi główny analityk ABSL, Janusz Górecki.

Rozwój sektora usługowego będzie pociągał za sobą zwiększony popyt na biura. To dobry prognostyk dla firm budowlanych i deweloperskich. Przykładowo firma Skanska Property Poland wynajęła 70 proc. powierzchni w swoich budynkach w całej Polsce centrom outsourcingowym. W 2014 roku dwie największe umowy najmu na polskim rynku biurowym podpisano z firmami Infosys (21 tys. mkw.) i HP GBC (16,4 tys. mkw.). Z myślą o firmach z tego sektora powstają takie inwestycje biurowe jak Silesia Business Park w Katowicach (kompleks czterech budynków biurowych) czy tez krakowska Kapelanka 42.

- Firmy z branży usług są grupą najemców, która będzie generować największe wzrosty zarówno w tym roku i w kolejnych latach w Polsce – uważa dyrektor w Skanska Property Poland, Arkadiusz Rudzki.

Biznes
Arbitraż online rusza na podbój Europy
Biznes
Azoty chcą wejść w produkcję nitrocelulozy do amunicji
Biznes
Po ostatnich awariach X Elon Musk obiecuje powrót do pracy w swoich firmach 24/7
Biznes
Czarnogórskie biznesy Olega Deripaski. Sankcje są, ale układy też
Biznes
Demograficzne wyzwania Polski: dzietność, migracje i przyszłość gospodarki