KGHM chce produkować panele

Miedziowy gigant prowadzi zaawansowane rozmowy z dostawcami technologii fotowoltaicznych z Niemiec.

Aktualizacja: 27.07.2015 07:28 Publikacja: 26.07.2015 21:00

KGHM rozmawia z dostawcami technologii fotowoltaicznych w Niemiec. Celem jest budowa fabryki ogniw w

KGHM rozmawia z dostawcami technologii fotowoltaicznych w Niemiec. Celem jest budowa fabryki ogniw w Polsce.

Foto: Bloomberg

Celem KGHM jest budowa własnej fabryki ogniw w Polsce. W połowie lipca – jak wynika z naszych informacji – przedstawiciele spółki spotkali się z potencjalnym partnerem, firmą Solar Technik Mainz specjalizującą się w projektowaniu i budowie systemów fotowoltaicznych, czyli wykorzystujących promienie słoneczne do produkcji energii.

Miedziowe technologie

Niemieckiemu partnerowi zaproponowano nie tylko zakup od niego licencji na produkcję ogniw, ale także kapitałowy udział w spółce celowej, która miałaby je wytwarzać. – Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. O kosztach inwestycji można będzie mówić dopiero w przyszłym roku – twierdzi osoba znająca plany KGHM w tym obszarze.

– To nie jest jedyna niemiecka firma, z którą rozmawia KGHM o partnerstwie przy tej inwestycji – wskazuje inny nasz rozmówca. Zaznacza przy tym, że nie został jeszcze ustalony model biznesowy takiego projektu, choć polski koncern jest zdeterminowany, aby w jego fabryce produkować nie tylko komponenty na licencji, ale także płytki fotowoltaiczne, najlepiej z wykorzystaniem miedzi i jej związków jako półprzewodnika.

Analitycy na razie lakonicznie wypowiadają się o projekcie, który według szacunków ekspertów może pochłonąć od 10 mln zł do nawet 1 mld zł, w zależności od tego, jaki model biznesowy zostanie ustalony. Bo oficjalnych informacji ze spółki na razie jest niewiele. – Jest jeszcze za wcześnie, by mówić o planach budowy fabryki paneli fotowoltaicznych. Jednak KGHM znajduje się w zaawansowanym stadium analizy czynników, które mogą mieć wpływ na potencjalne zaangażowanie w projekt tego typu – przekazał nam Dariusz Wyborski, rzecznik koncernu.

Podkreślił, że dla grupy KGHM fotowoltaika cienkowarstwowa jest wyjątkowo interesująca z uwagi na jej charakterystyczne właściwości i wykorzystywane surowce, a jej potencjał rozwoju jest bardzo duży. – Mamy świadomość, jak dynamicznie rozwija się światowy rynek fotowoltaiki oraz że może stać się ona bodźcem do rozwoju branży high-tech – dodał Wyborski.

Elektryczna szansa

– Dla KGHM produkcja paneli fotowoltaicznych we własnej fabryce byłaby pobocznym biznesem. Na razie nie sposób odpowiedzieć na pytanie o opłacalność tej inwestycji, bo zbyt mało o niej wiemy. Wiele będzie zależało od tego, czy spółka pozyska na nią jakieś dofinansowanie i na jakich warunkach będzie ją realizowała – zauważa Piotr Nawrocki z Vestor DM. Wskazuje bowiem, że w najbliższych dwóch latach, ze względu na ambitne plany inwestycyjne miedziowego giganta i szykujące się słabsze lata na rynku miedzi, zadłużenie KGHM będzie szybko rosnąć.

Są też tacy analitycy, którzy twierdzą, że to może okazać się perspektywiczny biznes z uwagi na rosnące zainteresowanie rynkiem fotowoltaiki wśród odbiorców prądu. Wielu z nich może dążyć do posiadania własnego źródła przy domu. Panele z własnej fabryki mógłby wykorzystywać także sam KGHM np. w Chile, gdzie duże nasłonecznienie pozwoliłoby wygenerować znacznie większe ilości prądu niż w naszym klimacie, a to wpłynęłoby na koszty działania tamtejszej spółki.

Jak wynika z raportu na temat rynku fotowoltaicznego, przygotowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej, w Polsce działa 14 producentów paneli fotowoltaicznych wytwarzanych z ogniw krzemowych. Brak jest producentów płytek i wafli krzemowych oraz paneli drugiej generacji i komponentów do nich – wszystkie oferowane na rynku rozwiązania ciekłokrystaliczne pochodzą z importu. Możliwości produkcyjne polskich przedsiębiorstw wykorzystywane są wciąż w niewielkim stopniu, a gros produkcji jeszcze do niedawna eksportowano. Sprzedaż na korzyść krajowego rynku zmieniła się w ubiegłym roku. „Świadczy to o potencjale rynku, który należy jednak do młodych i nadal się rozwijających. Produkcja w 2014 roku w stosunku do roku 2013 wzrosła nawet 2,5-krotnie" – czytamy w raporcie.

Celem KGHM jest budowa własnej fabryki ogniw w Polsce. W połowie lipca – jak wynika z naszych informacji – przedstawiciele spółki spotkali się z potencjalnym partnerem, firmą Solar Technik Mainz specjalizującą się w projektowaniu i budowie systemów fotowoltaicznych, czyli wykorzystujących promienie słoneczne do produkcji energii.

Miedziowe technologie

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Wada respiratorów w USA. Philips zapłaci 1,1 mld dolarów
Biznes
Pierwszy maja to święto konwalii. Przynajmniej we Francji
Biznes
Żałosne tłumaczenie Japan Tobacco; koncern wyjaśnia, dlaczego wciąż zarabia w Rosji
Biznes
„Nowy gaz” coraz mocniej uzależnia UE od Rosji. Mocne narzędzie szantażu
Biznes
„Rzeczpospolita” po raz drugi przyzna — Orły ESG
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO