Na ten strategiczny dokument od wielu już lat czekają inwestorzy działający nie tylko w energetyce konwencjonalnej, ale i odnawialnej. Na podstawie wytyczonych tam kierunków będą bowiem podejmować decyzje o realizacji swoich projektów w nowe źródła produkujące prąd i ciepło.

Tymczasem podczas miesięcznego etapu konsultacji społecznych i międzyresortowych, zakończonego w połowie września, wpłynęło kilkaset uwag i wniosków do opracowującego PEP 2050 Ministerstwa Gospodarki. – Sejm tej kadencji nie będzie już miał możliwości przyjęcia dokumentu. Prace zostaną podjęte dopiero po wyborach – stwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Jerzy Witold Pietrewicz, wiceminister resortu.

Podczas panelu poświęconego strategii energetycznej dla kraju wyraził jednak nadzieję, że ten dodatkowy czas można wykorzystać na pracę nad dokumentem, by ten już na starcie się nie zdezaktualizował. Pod koniec listopada zaczyna się bowiem konferencja klimatyczna w Paryżu. Jej konkluzje muszą być uwzględnione w dokumencie strategicznym. – Dziś w Brukseli tworzy się nowe podejście do europejskiego rynku energii. Musimy więc wytyczać ścieżkę dla naszego sektora także w oparciu ustalenia szczytu – tłumaczy Pietrewicz.

Według niego głównym celem polityki energetycznej w długim okresie powinno być stworzenie warunków dla stałego i zrównoważonego rozwoju sektora, by ten przyczyniał się do wzmacniania konkurencyjności gospodarki. Z kolei wytyczne dla energetyki nie powinny być sztywne, rewolucyjne i szczegółowe. Bo z jednej strony muszą zapewnić krótkoterminowo stabilność rozwoju branży, a z drugiej dać jej margines na dostosowanie się do szybko zmieniającej się rzeczywistości, gdzie na znaczeniu zyskują nowe technologie.

Dlatego węgiel do połowy wieku pozostanie podstawą naszej energetyki, choć jego rola będzie się zmniejszać. – Do 2035 roku wyznaczamy pewne trendy uwzględniając w miksie także odnawialne źródła energii i energetykę jądrową – dodaje Pietrewicz. PEP 2050 ma się zaś skupiać na trzech priorytetach: bezpieczeństwie, konkurencyjności i ochrony środowiska, stanowiące filary polityki energetycznej Unii Europejskiej.