Brak porozumienia z Amerykanami, co z pierwszą elektrownia jądrową?

Polska przedłuża negocjacje z Amerykanami w sprawie elektrowni jądrowej, Marine Le Pen skazana za sprzeniewierzenie funduszy unijnych, a inflacja w Polsce poniżej oczekiwań. Tymczasem światowe rynki czekają na decyzje Donalda Trumpa w sprawie ceł.

Publikacja: 01.04.2025 07:30

W dzisiejszym odcinku między innymi:

Czy pierwsza polska elektrownia jądrowa jest zagrożona?

Pod koniec marca wygasła umowa na projektowanie elektrowni jądrowej na Pomorzu pomiędzy Polskimi Elektrowniami Jądrowymi a amerykańskim konsorcjum Westinghouse–Bechtel. Nowej umowy wciąż nie podpisano, a rozmowy się przeciągają. Polski rząd domaga się bardziej partnerskich zapisów, zwłaszcza w kwestii odpowiedzialności i płatności za projekt. Dodatkowym wyzwaniem jest uzyskanie zgody Komisji Europejskiej na 60 mld zł pomocy publicznej.

Czytaj więcej

Trudne rozmowy o współpracy atomowej z USA i o finansowaniu z Brukselą

Inflacja niższa od prognoz – co dalej ze stopami procentowymi?

Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja w Polsce w marcu wyniosła 4,9% r/r, co było poniżej oczekiwań analityków. Ceny żywności wzrosły o 7%, a nośników energii o 13%, ale paliwa potaniały o 4,7%. Niższa inflacja może skłonić Radę Polityki Pieniężnej do rozważenia obniżek stóp procentowych, być może już w III kwartale tego roku.

Czytaj więcej

Inflacja w Polsce na płaskowyżu, teraz już tylko zjazd w dół

Marine Le Pen skazana – polityczne trzęsienie ziemi we Francji

Francuski sąd uznał liderkę prawicy Marine Le Pen winną sprzeniewierzenia publicznych pieniędzy. Jeśli wyrok zostanie podtrzymany w apelacji, Le Pen nie będzie mogła kandydować w najbliższych wyborach prezydenckich. Decyzja ta może całkowicie zmienić krajobraz polityczny Francji.

Czytaj więcej

Sąd zadał cios Marine Le Pen. Liderka prawicy nie będzie mogła startować w wyborach prezydenckich

Światowe rynki w napięciu – nadchodzi „Dzień wyzwolenia”

Donald Trump ma wkrótce ogłosić szeroko zakrojone cła na import, co wprowadziło nerwowość na światowych giełdach. W poniedziałek spadki dotknęły niemal wszystkie rynki – WIG20 stracił ponad 2%, a niemiecki DAX 1,3%. Wzrosty odnotowało za to złoto, osiągając nowy rekord na poziomie 3120 dolarów za uncję.

„Twój Biznes” to codzienny podcast ekonomiczny tworzony przez redakcje „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Od poniedziałku do piątku o 7:30 Bartłomiej Kawałek przedstawia najnowsze wiadomości gospodarcze oraz aktualne informacje z rynków finansowych z Polski i świata.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne