Materiał promocyjny
To nie tylko obowiązek raportowania ESG. W poprawie wyceny energii elektrycznej od czerwca może pomóc reforma rynku bilansującego. Tymczasem firmy przemysłowe próbują odnaleźć się w nowej sytuacji, szukając dostępnych rozwiązań.
Weź udział w webinarze nt. przyszłości rynku energii już 11 czerwca: Przyszłość rynku energii - Konferencje Rzeczpospolitej (rp.pl)
W kwietniu br. Parlament Europejski przyjął reformę przepisów dotyczących rynku energii elektrycznej. Tym samym rynek energii ma być przyjazny dla konsumentów i atrakcyjniejszy cenowo. Komisja Europejska wydała także rekomendacje, które mają usprawnić wytyczanie obszarów przyspieszonego rozwoju OZE. Zgodnie z celem Unii na 2030 r., OZE w końcowym zużyciu energii ma być na poziomie min. 42,5 proc.
Jednocześnie Polska energetyka wciąż opiera się na węglu - w 2023 r. jego udział w miksie wyniósł prawie 68 proc., a udział OZE w krajowej produkcji 23,5 proc. (wliczając energetykę wodną). W związku z tym polski rynek czeka bardzo wiele zmian i wyzwań. Piętrzą się one również przed przemysłem. Firmy potrzebują coraz więcej zielonej energii, a Polska deklaruje, że do 2030 r. osiągnie 29,8 proc. udziału OZE w końcowym zużyciu energii brutto.