Rynek energii pod znakiem zmian legislacyjnych. Firmy szukają rozwiązań

Transformacja wiąże się z koniecznością zrealizowania bardzo ambitnych celów klimatycznych. Na rynku wprowadzane są nieustannie zmiany legislacyjne.

Publikacja: 28.05.2024 12:00

Materiał promocyjny

To nie tylko obowiązek raportowania ESG. W poprawie wyceny energii elektrycznej od czerwca może pomóc reforma rynku bilansującego. Tymczasem firmy przemysłowe próbują odnaleźć się w nowej sytuacji, szukając dostępnych rozwiązań.

Weź udział w webinarze nt. przyszłości rynku energii już 11 czerwca: Przyszłość rynku energii - Konferencje Rzeczpospolitej (rp.pl)

W kwietniu br. Parlament Europejski przyjął reformę przepisów dotyczących rynku energii elektrycznej. Tym samym rynek energii ma być przyjazny dla konsumentów i atrakcyjniejszy cenowo. Komisja Europejska wydała także rekomendacje, które mają usprawnić wytyczanie obszarów przyspieszonego rozwoju OZE. Zgodnie z celem Unii na 2030 r., OZE w końcowym zużyciu energii ma być na poziomie min. 42,5 proc.

Jednocześnie Polska energetyka wciąż opiera się na węglu - w 2023 r. jego udział w miksie wyniósł prawie 68 proc., a udział OZE w krajowej produkcji 23,5 proc. (wliczając energetykę wodną). W związku z tym polski rynek czeka bardzo wiele zmian i wyzwań. Piętrzą się one również przed przemysłem. Firmy potrzebują coraz więcej zielonej energii, a Polska deklaruje, że do 2030 r. osiągnie 29,8 proc. udziału OZE w końcowym zużyciu energii brutto.

Inwestycje w OZE są kosztowne, czasochłonne i wciąż problematyczne. Jednak zrównoważony biznes nie jest już dziś kwestią wyboru, a koniecznością – ze względu na obowiązek publikacji raportów niefinansowych ESG za 2024 r., póki co wśród największych podmiotów. Docelowo będzie to obowiązkowe dla wszystkich.

W rozwoju zielonej energii mają pomóc nowe przepisy. Warto jednak już dziś zacząć od oszczędności i optymalizacji zużycia energii. Tym bardziej, że 14 czerwca ma wejść w życie reforma rynku bilansującego, która poprawi wycenę energii elektrycznej.

O przyszłości rynku energii w Polsce porozmawiają eksperci energetyczni już 11 czerwca 2024 r. o godz. 11.00 w webinarze organizowanym przez Rzeczpospolita.

Zapraszamy na wydarzenie podczas którego odpowiemy na poniższe pytania:

• Jakie zmiany legislacyjne czekają nas na rynku energii?
• Reforma rynku bilansującego – co nam da?
• Jak będą wyglądać koszty za energię w najbliższych latach?
• Jak optymalizować energię w firmach?
• Czym jest DSR i jakie przynosi korzyści dla firm?

W dyskusji wezmą udział:

• Jacek Misiejuk, prezes Enel X Polska
• Henryk Kaliś, prezes zarządu Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii, pełnomocnik zarządu ds. zarządzania energią elektryczną w Zakładach Górniczo-Hutniczych „Bolesław”, prezes zarządu Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu
• Piotr Listwoń, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych, Towarowa Giełda Energii S.A.

Zapraszamy do rejestracji: Przyszłość rynku energii - Konferencje Rzeczpospolitej (rp.pl)

Materiał promocyjny

Materiał promocyjny

To nie tylko obowiązek raportowania ESG. W poprawie wyceny energii elektrycznej od czerwca może pomóc reforma rynku bilansującego. Tymczasem firmy przemysłowe próbują odnaleźć się w nowej sytuacji, szukając dostępnych rozwiązań.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne