Oryginalne policyjne akta dotyczące Kuby Rozpruwacza trafią na sprzedaż

Policyjne akta dotyczące sprawy Kuby Rozpruwacza - seryjnego mordercy, który w 1888 roku zamordował w Londynie co najmniej pięć kobiet - zostaną wystawione na aukcji - podała stacja Sky News. Sprzedającym jest prawnuk detektywa, który pracował nad tą sprawą.

Publikacja: 16.03.2024 16:18

Whitechapel współcześnie

Whitechapel współcześnie

Foto: Adobe Stock

Akta przechowywane były przez inspektora Josepha Henry'ego Helsona, służącego w londyńskiej policji metropolitalnej w czasie, gdy w dzielnicy Whitechapel w Londynie doszło do serii zabójstw. Dokumenty trafiały następnie do kolejnych pokoleń w jego rodzinie.

Czytaj więcej

Pub odwiedzany przez ofiary Kuby Rozpruwacza na sprzedaż

Wśród sprzedawanych przedmiotów znalazły się: dwa zdjęcia Michaela Ostroga, rosyjskiego imigranta, który na wczesnym etapie śledztwa był podejrzewany o zabójstwa; jedyna znana istniejąca kopia tzw. pocztówki "Zuchwały Jack", którą Kuba Rozpruwacz miał wysłać do policji, aby z niej drwić; kopia listu "Drogi Szefie", notatki wysłanej przez mordercę na policję, podpisanej "Kuba Rozpruwacz", co było pierwszym użyciem tego pseudonimu oraz wykonane w kostnicy zdjęcie ciała jego pierwszej ofiary Mary Ann Nichols, które prawdopodobnie ukazuje je pod nieco innym kątem niż najbardziej znana fotografia.

Kolekcja policyjnych notatek ze śledztwa w Whitechapel

Zdjęcia Michaela Ostroga, drobnego złodzieja i oszusta, zawierają notatki na odwrocie, w których wymieniono trzy jego pseudonimy, kryminalną przeszłość i wygląd fizyczny. Ostrog został szybko wykluczony z grona podejrzanych, gdy okazało się, że w czasie, kiedy dochodziło do morderstw przebywał w zakładzie psychiatrycznym francuskiego więzienia.

materiały prasowe

Kopia listu "Drogi szefie" jest wycinkiem z gazety, ponieważ policja opublikowała wiele duplikatów w nadziei, że ktoś rozpozna pismo. W liście morderca chwalił się zabijaniem kobiet, ostrzegał policję, że jego nóż jest "wciąż ładny i ostry" i obiecywał, że "obetnie kobiecie uszy". Na oryginale listu widoczne są ślady krwi.

Oryginalny list, który jest przechowywany w Archiwum Narodowym w Kew w Londynie, był początkowo uważany za mistyfikację, ale gdy czwartą ofiarę Kuby Rozpruwacza, Catherine Eddowes, znaleziono z odciętą częścią prawego ucha, policja wreszcie potraktowała go poważnie.

Czytaj więcej

30 tys. funtów za pocztówkę seryjnego mordercy

Kim był Kuba Rozpruwacz

Inspektor Joseph Henry Helson pracował nad sprawą morderstwa Nichols, prostytutki z East Endu, pierwszej ofiary Kuby Rozpruwacza. Znaleziono ją z poderżniętym gardłem i ranami na ciele w Whitechapel we wczesnych godzinach porannych 31 sierpnia 1888 roku. Helson przejął śledztwo i pomagał w dochodzeniu w sprawie zabójstwa Annie Chapman, drugiej ofiary Kuby Rozpruwacza, osiem dni później.

Tożsamości mordercy nazwanego Kubą rozpruwaczem nigdy nie ustalono. Morderca zabił pięć kobiet, a według niektórych badaczy nawet dziesięć.

Czytaj więcej

Kuba Rozpruwacz był polskim fryzjerem? Naukowcy zbadali DNA

Aukcja odbędzie się w piątek 22 marca tego roku. Dom aukcyjny Whitton & Laing Auctioneers szacuje, że cała kolekcja zostanie sprzedana za około 10 tys. funtów.

Inspektor Helson odszedł z Met Police w 1895 roku, po 26 latach służby i wrócił do rodzinnego Devon, aby pracować na kolei. Zmarł w 1920 roku w wieku 75 lat.

Biznes
Grecja rozdaje pieniądze urlopowiczom, którzy stracili wakacje przez pożary
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Nowy pomysł Poczty Polskiej rozwścieczył pracowników. Myśleli, że to żart
Biznes
Sztuczna inteligencja sprzedaje samochody
Biznes
Polski rynek pracy nie tylko dla Polaków
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes
Rząd Węgier zachęca biznes do współpracy z Rosją