Rosja zajmie majątek przyjaznego kraju. Oligarcha wygrał z Wietnamem

Pierwsze zwycięstwo rosyjskiej firmy objętej sankcjami w międzynarodowym arbitrażu. Spółka rosyjskiego oligarchy Mordaszowa wygrała w sądzie w Singapurze co najmniej 0,5 mld dol. od państwowego koncernu paliwowego z Wietnamu.

Publikacja: 12.02.2024 13:05

PetroVietnam

PetroVietnam

Foto: Bloomberg

Spółka „Siłowyje Maszyny” (SM) Aleksieja Mordaszowa, objętego sankcjami USA, Unii i sojuszników, wygrała sprawę z pozwu przeciwko wietnamskiej państwowej korporacji Vietnam Oil and Gas Group (PetroVietnam) w Singapurskim Międzynarodowym Centrum Arbitrażowym (SIAC), dowiedziała się gazeta RBK, a potwierdziła to rosyjska firma.

Czytaj więcej

Rosyjski oligarcha, największy udziałowiec TUI, objęty unijnymi sankcjami

Sankcje zablokowały budowę

To pierwsze publiczne zwycięstwo objętej sankcjami rosyjskiej firmy w międzynarodowym arbitrażu co najmniej od napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r.

Sprawa toczyła się w Singapurze od 2019 r. W pozwie Rosjanie żądali odszkodowania za wydatki poniesione na projekt realizowany wspólnie z PetroVietnam. Pod koniec 2013 roku spółka joint venture SM i PetroVietnam Technical Services Corporation (spółki zależnej PetroVietnam) otrzymała kontrakt na budowę elektrociepłowni Long Phu 1 w Wietnamie. Wartość kontraktu oszacowano na 1,2 mld dol.

Po objęciu w 2018 r amerykańskimi sankcjami najpierw oligarchy Mordaszowa, a potem jego firm, projekt został zawieszony ze względu na blokowanie wzajemnych rozliczeń. Próbowano rozwiązać problem na poziomie rosyjsko-wietnamskiej komisji międzyrządowej. Jak pisała w 2022 roku wietnamska gazeta „Tuoi Tre”, do momentu wstrzymania projektu był on ukończony w 78 proc.

Czytaj więcej

Tropiciele rosyjskich pieniędzy: REPO, Ukraińcy i James Bond

Na początku 2019 roku Rosjanie zawiesili udział w umowie, powołując się na siłę wyższą (klauzula force majeure). Strona wietnamska nie zgodziła się jednak na uznanie amerykańskich sankcji za siłę wyższą. PetroVietnam Technical Services Corporation wyjaśniła, że ​​zablokowanie projektu ze względu na amerykańskie sankcje spowodowało szkody po obu stronach. Nawet gdyby wspólnicy zgodzili się na rekompensatę dla Rosjan, jej wypłata byłaby niemożliwa ze względu na sankcje.

Poufny wyrok z Singapuru

Jak poinformowało RBK źródło zaznajomione z przebiegiem postępowania, sąd w Singapurze zaspokoił roszczenie rosyjskie na kwotę ponad 500 mln dol. Są to rzeczywiste koszty budowy inwestycji, obejmujące zaległe faktury, koszty sprzętu oraz prace zlecone i wykonane do dnia rozwiązania umowy. Strona wietnamska złożyła pozew wzajemny z roszczeniami finansowymi na kwotę około 3,5 mld dol. – z tytułu różnych strat, w tym z żądaniem zrekompensowania kosztów budowy stacji wraz z odsetkami za cztery lata od całej kwoty roszczeń. Singapurski arbitraż odrzucił pozew Wietnamczyków.

Rozstrzygnięcie zapadło w listopadzie 2023 r, ale nie zostało upublicznione. Zgodnie z regulaminem SIAC, orzeczenia arbitrażowe mają charakter poufny, chyba że obie strony wyrażą pisemną zgodę na ich ujawnienie. Rosyjska firma potwierdziła gazecie RBK wygraną w Singapurze.

Czytaj więcej

Kreml przejmuje największy koncern internetowy Rosji. Trwa wyprzedaż akcji

Andriej Zielenin, partner zarządzający kancelarii Lidings, potwierdza, że ​​nie są mu znane żadne publiczne zwycięstwa rosyjskich firm przed międzynarodowymi sądami arbitrażowymi w podobnych okolicznościach, gdy na powoda nakładane są sankcje.

Ze względu na poufność decyzji i specyfikę samego sporu, sprawę trudno nazwać precedensem prawnym – ocenia ekspert. Jednak „osiągnięty wynik stanie się przynajmniej przykładem i wskazówką dla innych rosyjskich przedsiębiorców dochodzących sprawiedliwości za granicą”.

Oskubać Wietnamczyków w Rosji

Rosjanie będą jednak mieli ogromne kłopoty z odzyskaniem zasądzonego 0,5 mld dol. Prawnik podkreśla, że tylko w nielicznych przypadkach pozwany dobrowolnie godzi się na wykonanie wyroku arbitrażowego. Dlatego w większości przypadków wnioskodawca zaczyna ubiegać się o wykonanie wyroku w tych jurysdykcjach, w których może znajdować się majątek dłużnika.

Czytaj więcej

Rosyjski oligarcha obłożony sankcjami gwiazdą COP28. Promuje "Park Plejstoceński"

- W tym względzie można powiedzieć, że spółka Siłowyje Maszyny ma szczęście, ponieważ PetroVietnam ma w Rosji wiele spółek joint venture. (…) A biorąc pod uwagę amerykańskie sankcje nałożone na SM oraz fakt, że wobec Mordaszowa obowiązują sankcje UE, spółka nie będzie mogła swobodnie próbować przejmowania aktywów PetroVietnam w różnych krajach świata, szczególnie nieprzyjaznych Rosji — wyjaśnia Zielenin.

Czyli zajmie to, co wietnamskie w Rosji, bo reżim kremlowski dał swoim sądom i sobie prawo zawłaszczania majątków, które zagraniczne firmy mają w federacji.

Spółka „Siłowyje Maszyny” (SM) Aleksieja Mordaszowa, objętego sankcjami USA, Unii i sojuszników, wygrała sprawę z pozwu przeciwko wietnamskiej państwowej korporacji Vietnam Oil and Gas Group (PetroVietnam) w Singapurskim Międzynarodowym Centrum Arbitrażowym (SIAC), dowiedziała się gazeta RBK, a potwierdziła to rosyjska firma.

Sankcje zablokowały budowę

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Wada respiratorów w USA. Philips zapłaci 1,1 mld dolarów
Biznes
Pierwszy maja to święto konwalii. Przynajmniej we Francji
Biznes
Żałosne tłumaczenie Japan Tobacco; koncern wyjaśnia, dlaczego wciąż zarabia w Rosji
Biznes
„Nowy gaz” coraz mocniej uzależnia UE od Rosji. Mocne narzędzie szantażu
Biznes
„Rzeczpospolita” po raz drugi przyzna — Orły ESG
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO