Koncern zapłaci pracownikom po 75 tys. dolarów za urodzenie dziecka

Południowokoreański koncern jest gotów wspomóc swój kraj w walce z niskim wskaźnikiem urodzin i chce wydać na to miliardy wonów.

Publikacja: 06.02.2024 14:38

Koncern zapłaci pracownikom po 75 tys. dolarów za urodzenie dziecka

Foto: Adobe Stock

Booyoung Group, południowokoreański koncern budowlany z siedzibą w Seulu, poinformował, że zamierza mocno wspierać swoich pracowników w życiu rodzinnym. Za każdym razem, gdy urodzi im się dziecko, otrzymają 100 mln wonów (75 tys. dolarów lub 305 tys. zł). Dodatkowo wypłatę dostaną także pracownicy, którym urodziły się dzieci między rokiem 2021 a momentem złożenia deklaracji. Przeznaczone na to zostanie 7 mld wonów.

– Ze świadczenia mogą korzystać mężczyźni i kobiety – powiedział CNN rzecznik Booyoung Group.

Czytaj więcej

Rząd Korei Południowej apeluje: Nie jedzcie smażonych wykałaczek

Demograficzna zapaść Korei

Koncern chce w ten sposób wspomóc Koreę Południową, która zmaga się z najniższym na świecie współczynnikiem dzietności. W 2022 r. wynosił on 0,78, a koreański odpowiednik GUS spodziewa się, że do 2025 r. wskaźnik spadnie do 0,65. Taki poziom dzietności nie zapewnia zastępowalności pokoleń (musiałby wynieść 1,2) i sprawia, że Korea Południowa stoi przed demograficzną zapaścią – kraj będzie miał gwałtownie starzejące się społeczeństwo i malejącą populację.

Z podobnym problemami mierzą się kraje UE, ale one łagodzą problem za pomocą masowej imigracji. Korea Południowa unika imigracji, nie chcąc z kolei wiążących się z nią innych problemów.

Czytaj więcej

Polska stała się atrakcyjna do pracy i nauki

Mieszkanie za trójkę dzieci

Lee Joong-keun, prezes Booyoung Group twierdzi, że dodatkowe wsparcie złagodzi pracownikom obciążenie finansowe związane z wychowaniem dzieci. Dodatkowa opcja będzie dostępna dla tych, którzy będą mieli trójkę dzieci – będą mieli wybór między otrzymaniem 300 mln wonów (ok. 915 tys. zł) lub wynajmowaniem przez firmę mieszkania, o ile rząd udostępni grunt pod budowę takich mieszkań.

- Mam nadzieję, że zostaniemy zauważeni jako firma, która przyczynia się do zachęcania do rodzenia dzieci i martwienia się o przyszłość kraju – mówił Lee pracownikom podczas imprezy firmowej.

Booyoung Group istnieje od 1983 roku i od tego czasu wybudowała 270 tys. jednostek mieszkalnych. Wypłata dla pracowników z tytułu urodzenia dzieci to nie jest pierwszy raz, gdy prezes Lee przekazuje pieniądze na cele związane społeczne. W połowie 2023 roku przelał mieszkańcom swojej rodzinnej wsi średnio 90 mln wonów tytułem wdzięczności.

Biznes
Potężne uderzenie w rosyjskie metale. Zabroniony import i handel na giełdach
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Grecja rozdaje pieniądze urlopowiczom, którzy stracili wakacje przez pożary
Biznes
Nowy pomysł Poczty Polskiej rozwścieczył pracowników. Myśleli, że to żart
Biznes
Sztuczna inteligencja sprzedaje samochody
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes
Polski rynek pracy nie tylko dla Polaków